Dolar (USD)
15.9177
Euro (EUR)
16.8714
Gram Altın
942.105
BIST 100
2393.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

11 Mart 2019

Şalteri indirmek!

O gün işten biraz daha erken çıkıp evin yolunu tutmuştum. Tam sitenin girişine geldiğimde, binaların bir anda karardığını fark ettim. Ortalığı zifiri karanlık kaplamıştı.

Sokak lambalarının arkasına saklanmış yıldızların gülümsediğini gördüm. Çocukluğumda yazları bu manzarayı köyde görürdüm. Doyamazdım gökyüzünü izlemeye. Demek büyük şehirlerde de yıldızlar varmış.

Elimi zile boşa uzatmıştım, kapıya üç defa anlamlı bir şekilde vurdum. Şehir hayatı ne kadar da robotlaştırmış bizleri. Köyde dışarıda kimin olduğunu kapıya tıklayışından anlardık.

Kişinin karakteri tahtaya dokunuşunda gizliydi. O anki ruh halini hissederdiniz vuruşundan. Siz kapıya gelene kadar misafirin sabır eşiğini de ölçmüş olurdunuz.

Kapı yavaşça açılınca gökyüzündeki parlaklığın benzerini kızımın yüzünde gördüm. Etrafta dolaşan gölgeler sürekli değişiyordu.

Onlar da karanlıktan korkuyorlar sanırım, sürekli peşimizdeydiler. Elimizdeki mumlar bir an beni okul yıllarındaki çayda çıra oyununa götürdü.

Ev halkındaki bu samimiyet beni şaşırttı, herkes aynı odadaydı. Biri televizyonu bırakmış, diğeri bilgisayarı terk etmiş, aynı ışığın etrafında toplanmıştık. Ormanda kamp ateşinin etrafında oturuyor gibiydik. 100 watt’lık ampulün aydınlığında, yüzlerimize hasret olan bizler, yeni tanışıyormuş gibi bakıyorduk.

Duvardaki gölge oyunları, yerini isim şehir bulmaya bırakmıştı.

Dünya ile sanal bağları kesilen çocuklar, birbirleriyle oynamaya başlamışlardı. Ev içinde aynı masa etrafında da da çok keyifli vakit geçirebileceğini anlamışlardı. Evde ortak havayı teneffüs etme dışında başka paylaşımların da olabileceğini görmüşlerdi.

Bir odanın da aile olmaya yettiğini anlamıştım. Hatta iletişimi geliştirmek için sosyal paylaşım sitelerine de gerek yoktu.

Eğlenmek için illa da online oyun gerekmiyordu. Televizyon olmayınca çocukların sesinin daha da anlamlı olduğunu hissettim.

Bu beraberlik o gün uyumaya kadar devam etti. Yatağın içindeki espriler unutulmaz bir hal aldı. Uykuya dalarken içimden dedim ki, niçin arada bir erken gelip evin şalterlerini kimsenin haberi olmadan indirmiyorum?!!

 
Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement