Kızılay Web
Dolar (USD)
17.0113
Euro (EUR)
17.4807
Gram Altın
968.03
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE


Kızılay Kongresi'nde

8 yıl yönetiminde bulunduğum için Kızılay ile ilgilenmeye devam ederim ve dimdik ayakta olmasını isterim.

14 Mayıs Cumartesi günü Türk Kızılay’ı 103. Genel Kurulunu yaptı. Sonrasında sosyal medyaya da bir önceki başkan Vekili ve Yönetim Kurulu üyesi halen de TİKA Başkan Vekilliği görevini yürüten Dr. Ümit Naci Yorulmaz'ın Genel Kurulda yaptığı konuşma düştü. İlgi ile dinledim. Konuşmasında çok isabetli, gerekli eleştirilerde bulundu ve yeni yönetim kurulunu kültürümüze yakışır şekilde latif bir üslupla uyardı.

Kızılay’ın bankadan faizli kredi çektiğini, önemli gayrimenkulleri sattığını duymuştum fakat inanmamıştım. Yardım faaliyetlerine önem vermek yerine ticari faaliyetlere önem vererek holdingleştiği ortalığa yayılmıştı ama kurumun misyonuna ve vizyonuna yakıştıramamıştım. Açıkçası bunların gerçek olduğunu Naci Yorulmaz'ın konuşmasıyla öğrendim, üzüldüm.

Naci Yorulmaz’ı da yönetim kurulunda koyduğu şerhlerdeki cesaretinin yanında Kerem Kınık’ın listesinden yeni yönetim kuruluna girmek istememesini ve genel kurulda açık yüreklilikle yeni yönetim kuruluna yaptığı uyarıları saygıyla karşılıyor ve tebrik ediyorum.

Kızılay hepimizin. Sadece ekonomik olarak değil kanımızla da desteklediğimiz bir kurumdur. Hiç bir siyasi görüşe de ait değildir.

154 yıllık bir kurumu yanlışlardan ari tutmak için yapılan eleştiri ve şerhler siyasete alet edilmemelidir. Hangi ideolojiden olursa olsun sivil toplum kuruluşlarını yıpratmak İçin yapılan haberleri kınıyorum. Bir kesim kurumları siyasete alet ederek yıpratırken sivil toplum örgütlerinin yaptığı yanlışları da siyasete alet etmek bir o kadar kötüdür. Belli ki Naci Bey, oldukça nezih bir üslupla kime sorsak yanlış olduğu söylenecek kararlara itiraz etmiş, şerh koymuş. Bu durumu İktidar ve muhalefet çatışmasına dönüştürülmemeli. Haklı eleştiriler yerini bulmalı diyorum.

Unutmayalım Sivil Toplum kan kaybederse millet olarak kaybederiz. Kan kaybeden insanlara yardım eden Kızılay, sivil toplum kuruluşlarına örnek olmalı. Kanlı, canlı olmalı. Sivil olan her şey ayakta kalmalı ki insan unsuru değer kazansın.

 
TDV sağ
Advertisement Advertisement