Dolar (USD)
17.9362
Euro (EUR)
18.2712
Gram Altın
1024.35
BIST 100
2913.3
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

23 Ocak 2022

​İki Büyük Tehlike

Günde kırk defa okuduğumuz Fatiha suresinde sapmamamız adına çok ciddi bir uyarı var. Dünyanın neresinde olursak olalım, hangi takva derecesinde olursak olalım aynı uyarıya muhatap olduğumuz bilelim:

“6-7 Sen bizi doğru yola ilet. Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna. Gazaba uğrayanların/Yahudilerin ve sapanlarınkine/Hıristiyanların değil.”

Allah’u Tela yeryüzünde islâma düşmanlık besleyecek iki farklı tehlikeden bahsetmiştir... Diğer bütün beşerî inançlar bu iki tehlikenin taşeronlarıdır...

***

Fakat her ne hikmetse islâma ve Müslümanlara düşmanlık besleyen kitlenin arkasında bu iki tehlikeyi göremedik. Allah’ın uyarısına rağmen... Her namazın her rekâtında okumamıza rağmen...

***

Kitapları ve dinleri bozulan Yahudi ve Hıristiyanlar tarih boyunca islam dini ve müslümanlara düşman olmuşlardır... İslam’ın inanç sistemlerinden tutun ibadetlerine kadar her konuda alternatif bir ibadet pazarlayarak islam ın içerisini değiştirmeye çalışmışlardır...

Maddi gücü de ellerinde bulunduran bu islam düşmanları her ülkede parayla münafıkları satın almış, islam adına konuşan hoca, profesör lakaplı kişiler üzerinden kalplere şüphe tohumları atarak müslümanları islamdan soğutmaya gayret göstermişlerdir.

İslamın bu iki büyük düşmanın ne kadar büyük bir tehlike olduğunu anlamak için her gün kırk defa okuduğumuz Fatiha suresine bakmamız yeterli olacaktır:

“Sen bizi doğru yola ilet. Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna. Gazaba uğrayanların ve sapanlarınkine değil.”

Değerli kardeşlerim... Allah’u Teâlâ bize merhamet ederek bu düşmanlarımızdan her konuda sakınmamızı emretmesine rağmen maalesef onları adım adım izledik.

- Ne var ki bunda dedik?

- Neden islama ters olsun ki!” dedik.

- Sadece eğleniyoruz!” dedik.

- Dini amaçla yapmıyoruz ki!” dedik.

Bir baktık ki Yahudi ve Hıristiyanların adetleri adetlerimiz olmuş... Böyle bir tehlikenin varlığından ve bunların adımlarının takip edileceği çok önceden bize haber verilmişti:

“Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz/onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir keler / kertenkele deliğine girecek olsalar, siz de onları takip edeceksiniz.” (Hz. Peygamberin gelecekle ilgili bu ürpertici açıklaması üzerine biz sahabiler) sorduk: "Ya Resulullah! (İzlerini takip edeceğimiz bu topluluklar) Yahudiler ve Hıristiyanlar mı olacak?" Şöyle buyurdu: “Ya başka kimler olacaktı?”[1]

Subhanallah...

Kıymetli kardeşlerim... Hemen şimdi inanç, ibadetlerimize ve örflerimize bakalım... Yahudi ve Hıristiyanlara benzeyen kısımları kökünden söküp atalım... Allah’u Teâlâ’nın bu uyarısını artık ciddiye alalım...[1] (Buhari, Enbiya 50; Müslim, İlim 6)