Dolar (USD)
21.505
Euro (EUR)
23.1961
Gram Altın
1357.13
BIST 100
5410.84
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

01 Ocak 2023

Hibrit savaşlar dönemi başladı

Yurdal Kılıçer yazdı..

İki kutuplu sistemin sona ermesi ile Dünya tabir caizse çok kutuplu bir dönemi yaşamaya başlamıştır.

Bu çok kutuplu gerçekliğe geçiş, uluslar arası sistemin pek çok boyutunu, kurumsal yapısını etkisizleştirmiş veya değiştirmek zorunda bırakmıştır.

Bu durum, mevcut sistemi elinde tutan Batı İttifakını rahatsız etmekte ve bu nedenle tek kutuplu Dünya Sisteminin yaşadığı bu krizler nedeni ile yeni kurulacak dünya sisteminde kendi çıkarları doğrultusunda oluşmasının mücadelesini vermektedir. Yaşadığımız sürecin nedeni budur.

Yeni dönemde iddia sahibi olmak isteyen güçlerin birbiri karşısında askeri seçenekleri (ekonomik bağları ve özellikle nükleer dengeler nedeni ile) henüz tam ve etkin bir biçimde raflardan inmemiş görünmektedir. Şu an için bu savaş bu mücadele, finansal ve silahlı manipülasyon ve terörizm şeklinde yürütülmektedir.

Duvardaki tüfek!

Şu anki durum, Çehov’un ‘’Duvardaki Tüfek’’ aforizmasına benzer şeklinde her an ateş almaya hazır durumda bekletilmesine benzetilmektedir. Bugün adı konulmamış bu küresel savaş, daha önce muhabereye açık olmayan alanlarda ve kuralsız yapılıyor. Bu duruma Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimov 2014 yılında yazdığı bir makalede ‘’Lineer olmayan savaş’’ demiştir. Bu tüm Dünyanın Çin’in sınırsız savaş tezi olan ‘’karanlık savaşlar‘’ dönemine girdiğini göstermektedir.

Lineer olmayan savaş, savaş ile barış arasında net ayrımın olmayışı, savaşların çoğu zaman düzenli ordular ve askeri olmayan araçlarla yapılması demektir. Bu lineer olmayan savaşta, ekonomi,silah,uluslar arası terörizm, terörizm üzerinden vekalet savaşları ve enformasyon gibi her tür enstürman savaş aracı olarak kullanılabilir.

Savaşın hamleleri değişken olacaktır. Ukrayna Rusya savaşı, Suriye, Irak, Libya vs yerlerdeki bölgesel aktif savaş bölgeleri dışında savaş ağırlıklı olarak, ekonomik ve enerji yapıları, iletişim araçları ve noktaları, teknolojik alt yapılar, güç dağılım merkezleri ve hatta sivil altyapı unsurları, kültürel savaşlar, algı operasyonları yeni dönem savaşın (hiçbir doktrini ve kuralı olmayan Lineer olmayan Hibrit savaşının) alanları olacaktır.

Etkin direniş alanları

Hedef ise, rakibin etkin direniş gösterecek tüm alanlarını etkisizleştirmek ve bu şekilde rakibin, mücadele ve savaş esnasındaki ekonomik, siyasi, kültürel maliyetini arttırmaktır. Yani bu savaş tarzında (Lineer olmayan Hibrit Savaşında) muharebe alanı oldukça karmaşık olacaktır. ‘’Karanlık Savaşlar’’ döneminde savaş, kendisine atfedilemeyecek bildiğimiz savaş tanımlarından farklı farklı yüzleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Stratejik çıkarların, modern kapitalizmin dikte ettiği ekonomik çıkar gereklerinden üstün geldiği yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız.

İşte bu yeni dönemde statükoya meydan okuyanların, stratejik çıkarlarını savunma sürecinde karşılaşacağı en büyük problemlerinden biri de Batı-ABD ittifakının ekonomik, sosyal, kültürel tepkileri ve manipülasyonlarıdır.

Statükoya meydan okumak

Bu yeni dönemde statükoya meydan okuyanlar, jeopolitik çıkarlarını büyük oranda Batı-ABD ittifakının dikte ettiği ve yönettiği, manipüle ettiği bir küresel mali sistem içerisinde nasıl koruyacaklarını düşünmek zorundadırlar.

Çünkü Küresel Mali Sistem, merkez bankaları, uluslar arası finansal kurumlar, global şirketler vs ile Kuzey Atlantik merkezli finansal merkezlerden yönetilmektedir. Batı ittifakının çıkarları ile örtüşmeyen her tür adım ya da oluşumun, bu merkezler tarafından yapılacak küresel finansal misilleme ve sosyal-kültürel tehditlerle zarar göreceği yadsınamaz bir gerçekliktir.

Bu savaşta, Hükümet devirmeden kullanılabilir kukla kişi ya da gruplar, kendisine direnme eğilimi gösteren devletler içindeki kullanışlı unsurlar, paramiliter güçler, milisler, kendisini rekabet halindeki karşı güçlere ihale eden güya mühalif unsurlar, terörist gruplar kullanılacak, güç savaşına girenler zaman zaman birbirilerine açık/gizli operasyonlar yapacaktır.

Bu yeni dönem savaş tarzında teknoloji, hiç olmadığı kadar önemli olacaktır. Bu yeni tür savaş, eski ve yeninin birlikte kullanıldığı bir savaş olacaktır. Geleneksel savaşın unsurları, manevraları, en ilkel terörist eylemler; dünyanın en modern ve en son teknolojisi ile birlikte kullanılacaktır.

Bu yeni ‘karanlık savaşlar, Lineer olmayan Hibrit savaşları’ döneminde yapılması gereken şey ise, siyaseti,toplumu ve ekonomiyi bu yeni savaş dönemi standartlarına adapte etmeyi amaçlayan planları geliştirmektir.

Kutu Hibrit savaş ne demektir?

Hibrit savaş, siyasi savaşı kullanan ve konvansiyonel savaşı, düzensiz savaşı ve siber savaşı yalan haberler, diplomasi, hukuk ve dış seçim müdahalesi gibi diğer etkili yöntemlerle sentezleyen bir askeri stratejidir.[1] Saldıran taraf, kinetik operasyonları yıkıcı çabalarla birleştirerek, atıf veya intikamdan kaçınmayı amaçlar. Hibrit savaş, son derece uyarlanabilir ve dirençli bir yanıt gerektiren savaş alanının esnek ve karmaşık dinamiklerini tanımlamak için kullanılabilir.

 
Advertisement Advertisement Advertisement