Dolar (USD)
15.92
Euro (EUR)
16.8612
Gram Altın
942.591
BIST 100
2393.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

11 Şubat 2019

Günlüğüm!

İnsana verilen üç önemli nimet vardır; akıl, zaman ve genetik potansiyel. Bunların farkına

varıp doğru değerlendirilmesi kişinin hayatında önemli bir farkındalığa sebep olur.

İnsan hayatında en çok karşılaşılan sıkıntı, içinde bulunan zamanın planlanması ve bu plana göre  zamanın yönetilmesidir. Genelde planı başkaları (Bu bir öğretmen, rehber, anne, baba ya da abi abla olabilir) yapar, siz bunların uygulayıcısı olursunuz. Fakat bu plan, size uygun mudur? Ya da planı yapan sizi ne kadar tanıyordur? Plan uygulanabilir bir plan mıdır? Bu konularda çok soru işareti vardır. Bu yüzden  tam uygulanmayan bir plan sizi başarıya götüremeyeceği gibi planlama kavramını da  etkisizleştirir.

                Bu nedenle öncelikle sizin zamanınızın nasıl geçtiğini bir kayıt altına almak gerekir. Kaçta kalktığınız, kaçta yattığınız, hangi saatte ne yaptığınız, kaç  saat TV ve bilgisayar başında kaldığınız, kaç saat uyuduğunuz, kaç saat işte geçtiği, kendinize ne kadar vakit ayırdığınız, kaç saat ders çalıştığınız vs.

                2 hafta gibi bir kayıt altına alma sürecinden sonra zamanınızın nasıl geçtiğini siz kendiniz göreceksiniz; sonra danışmanınız, öğretmeniniz ya da anne-babanız görecek. Ve siz kendi zamanınızın yönetimini kendi elinize alıp önceliklerinizi iyi tespit edip bu öncelikler doğrultusunda zamanınızı  yönetebilme becerisi kazanacaksınız.

Çünkü kayıt altına almadığınız hiçbir veriyi kontrol edip yönetemezsiniz.

                Dolu dizgin koşan atların çektiği bir arabada olduğunuzu düşünün. Arabada oturup dışarıyı mı izlersiniz? Yoksa atların dizginlerini ele geçirip onları gittikleri yönü belirlemeyi mi istersiniz? Ya da atlar nereye götürürse ona razı mı olursunuz?

                Dolu dizgin ilerleyen zamanınızın  dizginleri elinizde mi? Hiç bunu düşündünüz mü?

                Denenmemiş hiçbir çalışma ve proje hayal ürününden öteye gidemez. Bu nedenle bu çalışmamı onlarca öğrencimle deneyip netice aldıktan sonra bu günlüğü oluşturmaya karar verdim. Bu çalışma neticesinde derece yaptığımız öğrencilerin yanı sıra okuldaki derslerini düzelten öğrencilerimiz oldu. Öğrencilerimiz öncelikle zamanlarının nasıl geçtiğini fark edip bu doğrultuda zamanlarını kontrol altına almayı öğrendiler. Bir sonraki adımda da zamanlarının dizginlerini  eline geçirip zamanlarına hükmetmeye başladılar.

                Hedefine ulaşmak isteyen öğrenciler için iyi bir yol arkadaşı oldu.

    Zamanının kontrol etmek isteyen herkese yardımcı olacak şekilde planlandı.

    Günlüğüm Türkiye’nin ilk dijital uygulamalı zaman ve performans yönetimi ajandası olarak İdeal Akademi yayınlarından çıktı. Kitapyurdu ve tüm kitapçılardan temin edebilirsiniz. Ayrıca Apple Store ve Google Play Store’dan ‘Günlüğüm, Mustafa TEZCAN’ yazdığınızda uygulamayı cep telefonunuza ya da tabletinize indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Hem zamanınızı hem de ölçmek istediğiniz her hangi bir veriyi kayıt altına alıp performansınızı yönetebilirsiniz.              

    Bu yaşam yolculuğunda öncelikle gençlerin en sıkıntılı günlerinde size  bir destek ve yol gösterici olarak çıktığımız bu yolda hepimize şimdiden başarılar diliyorum.

“ Zamanı kontrol etmek, hayatı kontrol etmektir.”

 

 
Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement