Dolar (USD)
18.5444
Euro (EUR)
18.2956
Gram Altın
1013.55
BIST 100
3392.13
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE


Doğu Okuyor

Tam 33 yıl önceydi. Henüz üniversite tahsilime başlamamıştım. 1980 yılının ilk aylarıu2026 Bitlis'te Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Mühendisliği'nde memur olarak çalışıyorum. Arkadaşım Şekip Altınok'la dairede beraberiz. Kaldığımız evden tepeyi iniyor, çarşıdan geçiyor, sonra karşı tepeyi tırmanıyoruz. Bitlis zaten derin bir vadiden ibaret. Ama tabiat şartlarının zorluğuna rağmen serin iklimi ve muhteşem dağlarıyla insanı hemen kendisine çekiveriyor. İnsanları samimi, sıcakkanlı, sempatik ve mert. Kısa zamanda kaynaşıyoruz. Şehirde görev bitip de memlekete döndüğümde büyük bir hüzün yaşıyorum. Bitlis'i ve insanlarını çok sevmiştim.

Yeşil alanları ve sularıyla tam bir 'su mimarisi kenti' olan Bitlis, dört dağ içinde kurulmuş, tarihi eskilere dayanan kadu00eem bir şehir. Dünya Kültür Mirası'na aday. 1000'e yakın çeşmesi, 58 tarihu00ee köprüsü bulunan şehrin içinden 3 dere geçiyor. Bir su şırıltısı, sürekli kulaklarda. Tepelerden akan ve derelere karışan berrak ve buz gibi soğuk su, adeta şehri boydan boya dolaşıyor. İşte 'su medeniyeti' budur. Bu güzelliği iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Ahmet Hamdi Tanpınar, yeşil Bitlis'i görmüş müdür acaba, sanmıyorum. Gezip görebilseydi, sanırım Beş Şehir'in yanına altıncı şehir olarak kitabına mutlaka alırdı. Kaleler, kümbetler, anıt mezarlar, kervansaraylar, hamamlar, camiler, çeşmeler, medreseler, hanlar, külliyeler sizi birdenbire alıp bambaşka iklimlere, görmediğiniz diyarlara alıp götürüyor. Minareleri görünce, türküsünü hatırlıyorsunuz: "Bitlis'te beş minare / Beri gel oğlan beri gel / Yüreğim dolu yare / Beri gel oğlan beri gel."

İdris-i Bitlisi'den Bediüzzaman Said Nursi'ye uzanan bir irfan zincirinde başka pek çok altın halkalar da var. Ama farklı dillere, değişik kültürlere ve ayrı bakışlara rağmen şehirde yekare bir güzelliği, hemencecik fark edersiniz. İhtişam ve zarafet bir aradau2026 Tarihu00ee yapılar sizi asırlar öncesine, adeta geçmiş zamanın dehlizlerine bırakır. Ve siz derin bir yolculuğa, geçmiş zaman seyahatine çıkmış olursunuz.

Bitlis Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Korkmaz beni arayıp da "Doğu Okuyor" kampanyasını müjdelediğinde dünyalar benim olmuştu. Siirt'te de "7'den 70'e Siirtliler Okuyor" kampanyası başlamıştı. Bütün bu hizmetler Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün "Türkiye Okuyor" kampanyasının ardından, onun yeni halkaları ve dalgaları biçiminde yayılarak geliyor. Büyük hizmet kervanı yola çıkmış bulunuyor. Son derece sevindim, gönendim, mutlu oldum. Davet ettiler, koştum gittim. Gerçek 'aydınlanma' diye tabir ettiğim bu uyanışta Bitlis ilimiz "Ben de varım" diyor.

Örnek yöneticilerimizden Bitlis Valimiz Veysel Yurdakul ve Mehmet Emin Korkmaz hizmet kervanını başlatmışlar. "100 Yazar 100 Bin Kitap"u2026 Muhteşem bir proje. Düşünebiliyor musunuz, 100 yazar Bitlis'e davet ediliyor ve bu yazarların 100 bin kitabı bütün öğrencilerimize armağan ediliyor. Tabii bu hayırlı hizmetlerin ardında Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis'in hayırlı işadamlarından Ahmet Eren var. Valimizin yardımcıları Süleyman Çelebi ve Alperen Yılmaz da hizmet halkasının içinde ve eğitimci Mahmut Uçar. Mükemmel bir ekipu2026 Proje başarıyla uygulanıyor. Bugüne kadar Bitlis'teki okullara ve bütün öğrencilere yaklaşık 40 bin kitap dağıtılmış. 40 yazar gelip okulları dolaşmış, öğrencilerle sohbet etmiş. Ben de 14-15 Mayıs tarihlerinde Bitlis'teydim. Çalışkan ve zeki çocuklarımız büyük bir dikkatle dinledi, soru sordu, kitap imzalattı ve hatıra fotoğrafları çektirdik.

Beş bin yıllık tarihi olan Bitlis'te büyük bir heyecan yaşanıyor. Bitlis TV bu faaliyetleri günü gününe halka duyuruyor. İşadamları, esnaf ve memurlar candan destekliyor. Öğrenci velileri çok memnun. Çünkü artık çocukları kitap okuyor. Birkaç okulu dolaştım, Norşin'e gittim. Bir irfan sofrası kurulmuş adeta her yere. Suphan ve Nemrut dağlarının çerçevelediği, Van Gölünün serinlettiği şehirde bir okuma şöleni yaşanıyor. "Paydaş" dedikleri 6 ilçe ve 11 komşu il de bu hayırlı hizmetlerden yararlanıyor. Ahlat, Adilcevaz, Tatvan, Güroymak, Mutki ve Hizan şanslı ilçelerimiz. Bütün okulların kütüphaneleri kitap doluyor.

Doğu okuyor, Doğu kalkınıyor. Ülkemin her tarafında hissedilen güzellikler ve yaşanan bahar, Doğu'da ve Güneydoğu'da ziyadesiyle fark ediliyor. Ben Bitlis'te bunu gördüm, yaşadım. Hizmet eden herkese kalbu00ee teşekkürlerimi sunuyorum. Valimiz Veysel Yurdakul, Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Korkmaz ve işadamımız Ahmet Eren, Bitlis'te tarihe geçecek büyük bir hizmete imza attılar, hepimiz onlara şükran borçluyuz. Evet onlar sayesinde artık medeniyetimiz fark ediliyor ve Doğu da okuyor!

 
Advertisement Advertisement