Kızılay Web
Dolar (USD)
16.7885
Euro (EUR)
17.5251
Gram Altın
975.41
BIST 100
2443.77
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

20 Aralık 2021

Büyükelçiler ve finoları

18 Ekim’de (iki ay önce) 10 büyükelçi Türkiye Cumhuriyeti’ne muhtıra vermeye kalkışmıştı. Artık finoları “iş” başaramadıklarından doğrudan kendileri saldırıya geçmişlerdi.

Türkiye Cumhuriyeti boynuzlarını kırınca bu defa yine faiz lobisini harekete geçirdiler.

Ağustos 2018’de de Londra’dan saldırmışlardı.

Finolar pek keyifliler, kuyruk dövüyorlar altın ve döviz yükseliyor…

Yatırım düşmanları meydanlara çıkmak için işaret bekliyorlar.

Gazete ilanlarıyla ülkenin yönetimini belirledikleri günlerde zannediyorlar, kendilerini.

Tefeciler, stokçular, elbirliğiyle kaos peşindeler.

70’li yıllarda bir litre akaryakıt alabilmek için saatlerce hatta günlerce akaryakıt istasyonlarında sırada beklenirdi. Yağ, tüp, kömür lükstü. İktidar değişince bir anda piyasada bolluk bereket oluşuverirdi.

50 sente muhtaç bir ülkeydi Türkiye…

1983- 1989 Turgut Özal döneminde ülke çağ atladı.

Özal’ın 1989’da şaibeli ölümüyle ülke, 1990’lı yılların karanlığına gömüldü, fail-i meçhul cinayetlerle 28 Şubat sürecinin içine itildi.

1991’den sonra terörün siyasi uzantıları dokunulmazlık zırhına büründürüldü.

1994 Nisan’ında 3lira olan dolar bir günde ( 3 saat içinde) 30 liraya yükseldi. İMF Kemal Derviş’i görevlendirdi. Ekonomiden sorumlu bakan olarak işe başladı. 2001 yılının Ocak ve Şubat’ında (Anayasa kitapçığının fırlatılması da bunu tetikledi.) Türkiye tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi krizini yaşadı; gecelik faiz yüzde 7000’lere yükseldi.

2002’de erken genel seçimleriyle iktidar değişti ama finolar boş durmadılar; cinayetlere ve ekonomik saldırılara devam ettiler. Ülkenin cumhurbaşkanı seçimlerini sabote ettiler.

2013 Mayıs’ında Türkiye İMF’ye olan borcunun son taksitini ödedi, bombalar da patlamaya başladı. Hatay’da 53 vatandaşımız şehit edildi. 27 Mayıs’ta Gezi darbe girişimini devreye aldılar. Araçlar, mağazalar yağmalandı.300 milyon dolar maddi zarar verdiler. Kur, faiz ve enflasyon yükseldi.

Yetmedi, 17-25 Aralık kumpasıyla yeni bir darbeye teşebbüs ettiler, büyük projeleri yapan firmaların mal varlıklarına el koymaya kalkıştılar. Şimdi de yatırımları engellemek için büyükelçilerinden yardım bekliyorlar.

Emperyalizm 2023 seçimlerinden dostlarının kazançlı çıkması için ekonomik ve siyasi saldırısını tedricen artıracaktır. Çünkü bu seçim sadece Türkiye’nin değil bölgenin, Afrika’nın ve Asya’nın da seçimidir. Güçlü bir Türkiye şer oyunlarını bozmaktadır.

Türkiye, güneyinde kurulmak istenen terör devletine / koridoruna asla müsaade etmeyecektir. ABD, Suriye’de PKK/YPG’ye desteğini sürdürüyor. Türkiye’nin bu bölgede yeni bir operasyon yapmaması için kur ve faiz baskısı kuruyorlar.

24 Temmuz 2020’te Ayasofya’nın camiye dönüşmesini 2020’nin faciası / felaketlerinden gören zihniyet, Karabağ’dan Afrika’ya nüfuz alanını genişleten bir Türkiye istemiyorlar.

Fuzuli Havalimanı hizmete açıldı. (26 Ekim 2021)

Türk Konseyi 8. Zirvesi'nde konseyin adı artık Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirildi.(12 Kasım 2021 Cuma…)

BAE ( 24 Kasım 2021) ve Türkmenistan anlaşmaları…(27 Kasım 2021)

3. Türkiye- Afrika Ortaklık Zirvesi İstanbul’da 17 Aralık’ta toplandı.

Türkiye, tam bağımsızlık yolunda emin adımlarla yürüyor.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diyor ki:

"Tekraren ifade ediyorum, başaramayacaksınız. Milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız. 1000 ( bin) yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz, ülkemizi hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz.”

 
TDV sağ
Advertisement Advertisement