Kızılay Web
Dolar (USD)
16.7832
Euro (EUR)
17.4971
Gram Altın
976.05
BIST 100
2443.77
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

11 Mart 2022

Bi Dünya Haber

Dr. Mehmet Rıza Derindağ

(Güzelliğe Dair Bir Haber Portalı)

• Peygamber Efendimiz (sav): bir hadisinde "Allah güzeldir, güzelliği sever. Allah kendi nimetini kulunda görmeyi sever; pislik ve kötülüğü sevmez." (Kenz-ül Ummal, Hadis:17166) buyuruyor. Bu davet, bu tebliğ ve hadis-i şeriflere bakınca “Bi Dünya Haber” websitesi çok daha anlamlı hale geldi benim için. Bi Dünya Haber “güzelden yana tavır alma”nın digital dünyadaki müşahhas hali olarak arzı endam etmiş bir site. Menfilikle, savaşla, kaosla, kanla, kargaşayla dolu dünyada bunların yanında yok mu iyi bir haber sorusuna cevap aramaya çalışan güzel gönüllü insanların ideali bir proje aslında “bi dünya haber”…

Sizleri güzelin konuşulduğu, güzelliğin anlatıldığı, güzelliklerin paylaşıldığı bir haber portalı ile tanıştırıp İslam dünyasına, insanlık alemine bir de bu pencereden bakın demek istiyorum. Rabbimiz ayet-i kerimesinde;

“Allah, yarattığı her şeyi güzel yaratandır” (32/8) buyuruyor. “Evet, herşey ya hakikaten güzeldir, ya bizzat güzeldir veya neticeleri îtibariyle güzeldir. Ve bu güzellik, rubûbiyet-i âmmeye ve şümûlü rahmete ve tecelli-i âmmeye bakar.” (Mektubat/408) Hem Rabbimiz insanlığa bir şey anlatırken tebliğde de temsilde de halde de şu emri ferman buyuruyor:

“Kullarıma söyle, sözün en güzel olanını söylesinler” (17/53) Hakk’a davette ne güzel bir kıstas. Bizim Yunus bu ayetin tefsirinde ne güzel söylemiş:

Söz ola kese savaşı

Söz ola kestire başı

Söz ola ağulu aşı

Bal ile yağ ede bir söz.

bidunyahaber_7ac8b13f21175b6b41f38fd57bb4be93.jpg

Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde: "Allah güzeldir, güzelliği sever. Allah kendi nimetini kulunda görmeyi sever; pislik ve kötülüğü sevmez." (Kenz-ül Ummal, Hadis:17166) buyuruyor. Bu davet, bu tebliğ ve hadis-i şeriflere bakınca “Bi Dünya Haber” websitesi çok daha anlamlı hale geldi benim için. Bi Dünya Haber “güzelden yana tavır alma”nın digital dünyadaki müşahhas hali olarak arzı endam etmiş bir site. Menfilikle, savaşla, kaosla, kanla, kargaşayla dolu dünyada bunların yanında yok mu iyi bir haber sorusuna cevap aramaya çalışan güzel gönüllü insanların ideali bir proje aslında “bi dünya haber...” Güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır demiyor mu Bediüzzaman... Âkıl odur ki;

‎خُذْ مَا صَفَا دَعْ مَا كَدَرْ‎ (güzeli al kederi at)

kaidesiyle amel eder, selâmet-i kalb ile gider. (Sözler/41) İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca vb. dillerde yayın yapan haber kaynaklarından Müslümanlarla ilgili olumlu, güzel ve ilham verici haberleri bulan arkadaşlar farklı ülkelerde yaşayan dostları ile irtibat kurup onlardan da yerel haberler toplamaya çalışıyorlar. Tüm bu haberleri daha sonra Türkçe’ye çevirip yayınlıyorlar.

Yaptıkları sadece haberleri yayınlamak değil elbette. Biraz daha aktif bir konuma geçip özgün içerik üretimleri, röportajlar ve derlemeler yapıyorlar. Önce o ülkede yaşayan Müslüman nüfusa, ardından İslam’ın yayılış sürecine, o ülkedeki camilere ve çalışmalar yapmış önemli kişilere ve son olarak da orada yaşayan Müslümanların karşılaştığı problemlere değindikleri Dünyada İslam serileri var. Bunun dışında Allah’ın Evleri, İslamofobi ile Mücadele, Örnek İnsanlar, Güzel Projeler, İslam Şehirleri gibi birçok seri daha hazırlamışlar.

Sitenin fikir öncüsü Hakan Emin Öztürk kardeşime derdini sorduğumda bana verdiği cevap farkındalık oluşturan nitelikteydi: “Abi algı olgu parametrelerini biliyorsunuz. Bakın Peygamber Efendimizin bir hadisiyle 8 bin fidan diken Selim Petek’i kimse duymazken Green Peace’i Müslüman çocuklar bile biliyor. Bir başka araştırma konusu ise Amerika’da ankette “Trafik kazası/felçli ölüm” oranı nedir diye soruluyor, %90’ı trafik kazasından ölenlerin sayısının felçli ölümlerden daha fazla olduğunu söylerken, hakikatte felçli ölümler kazalı ölümlere oranla kırk kat daha fazla. Bu cevabın nedeni “bilinirlik olgusu” ile açıklanıyor. İnsanlar medyada sürekli kaza haberlerini görüyorlar. Algı bir nevi olguya dönüşüyor. Aynı hal İslam alemi İslam inancı Müslümanların yaşayışı ile doğru orantılı. Batı İslamı nasıl tanıyor ve biz nasıl tanıtıyoruz. Bütün bunlara bir neşter vurabilmek adına iyi haberleri web sitemize taşıyoruz..”

Ümmet bilincinin inkişafı, kardeşlik şuurunun anlaşılması, gönül coğrafyamızın idraki ve nihayet İslam birliği hedefine yapmış oldukları katkıdan dolayı www.bidunyahaber.org portalında emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyor, takdir ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

 
TDV sağ
Advertisement Advertisement