Dolar (USD)
17.9163
Euro (EUR)
18.3576
Gram Altın
1033.027
BIST 100
2785.16
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE


Bayramlar ve ruh sağlığımız

En eski çağlardan beri insanların hayatında bayramların önemli bir yeri olduğu görülmektedir. Bilinen bütün topluluklarda, bayrama benzeyen tören ve kutlamaların oluşu bayramların insanın bir ihtiyacı ve gereği olduğunu göstermektedir.

Türk toplumu bin yıldır iki dini bayrama (ramazan ve kurban) büyük önem vermekte, millet olarak kutlamaktadır.

Bayramlar ruh ve zihin sağlığımıza önemli faydalar sağlar. Monoton, hareketsiz geçen günleri renklendirirler. Toplumu huzura, neşe ve sevince boğarlar. Fertlerin kendilerine ve çevrelerine olan güvenlerini artırırlar.

Bayramların değişen fonksiyonu

Günümüzde bayramların yerini kısmen şenlik ve festivaller almışsa ve bayramlar artık tatile gitme fırsatı olarak görülse de yine önemlerini büyük ölçüde sürdürmektedirler. Ayrılıkların ve farklılıkların şer güçlerce tahrik edilip çatışmaya dönüştürülmek istendiği şu günlerde bütün milletimizi birleştiren bayramların önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Bayramların insana ve topluma katkıları

* Bayramlarda insanlar birbiri ile kaynaşır, dostluklar güçlenir. Sosyal dayanışma ve yardımlaşmaya önem verilen bu günlerde, barışı sağlamak ve düşmanlıkları gidermek için elverişli bir ortam teşekkül eder. Küskünlükleri ve dargınları gidermek amacıyla herkes seferber olur. Kin, nefret ve intikam gibi yıpratıcı duygular törpülenir. Toplumu barış ve kardeşlik havası sarar.

* Bayramlarda insan ilişkilerinin sıcaklığı daha yakından hissedilir. Bütün aile fertleri, aile büyüğünün etrafında kenetlenir. Kişiler, geniş bir ailenin bireyi olduğunu daha derinden hissederler. Böylelikle kendilerine ve topluma güvenleri artar, zorluklara karşı direnç kazanırlar.

* Bayramlar sevinç, neşe, mutluluk ve huzur günleridir. Ailemize ve çevremize güler yüzle davranmalı iyi temennilerimizi bildirerek bayramlaşmak bu günlerin gereğidir.

* Bayramlar sevmek ve sevindirmek için fırsattır. Her bayramda başta anne ve babalarımız olmak üzere aile büyüklerimizi, dostlarımızı, komşu ve akrabalarımızı, iş arkadaşlarımızı ziyaret etmeliyiz. Onların hal ve hatırını sorup gönüllerini hoş tutarak muhabbet ve sohbet etmeliyiz.

* Yine bayramlarda kimsesizleri, yoksul ve yetimleri, hasta ve yaşlıları unutmamalıyız. Onların yalnız olmadıklarını göstermeli, ziyaretlerine gitmeliyiz.

* Bayramların bir hususiyeti de bu dünyadan geçmiş akraba ve yakınlarımızın mezarlarına gitmektir. Böylelikle bizlerde emeği ve hakkı olan ölülerimize vefa duygusu taşımız oluruz. Aynı zamanda da bu dünyada fani olduğumuzu, bizim de gideceğimiz yerin onların yanı olduğunu hatırlarız. Hırs, tamah, kıskançlık, çekemezlik, düşmanlık gibi yıpratıcı duygularımız erezyona uğrar. Daha sevecen, anlayışlı ve merhametli hale geliriz.

* Bayramlarda bütün toplum, mecburi bazı nöbetçiler hariç tatil yapar. Bu da günlük meşguliyetlerin sıkıcı ve tekdüze koşuşturmasından kısa da olsa bir uzaklaşma ve kendini yenileme anlamına gelir.

* Bayramlar yalnız olmadığımızı, bizi düşünen ve seven kişilerin bulunduğunu gösterir. Dostlarımızla ve sevdiklerimizle birlikte olmak bize huzur ve mutluluk verecektir.

* Bayramların çocuklar için apayrı önemi vardır. Bu günlerde herkes en temiz ve yeni elbiselerini giyerken, çocukları bir başka sevinç dalgası saracaktır. Geniş aile fertlerinin güler yüzle bir araya gelmeleri, dostluk gösterilerinde bulunmaları ve çocuklara verilen hediye ve harçlıklar bayramı daha bir anlamlı kılar. Çocukluğum en hoş hatıralarının bayramlara ait olduğunu yeni giysilerimizle erkenden kalkardık ve büyüklerimizin ellerini öperdik.

Bayramı Yerine Oturtmak

Gelin bayramı hakkıyla yaşayalım ve toplum olarak kutlayalım. Seyahate çıkıp tatile ayırmaktansa; dost ve akrabalarımızı ziyaret edelim. Onlarla kaynaşalım, muhabbet dolu sohbetler edelim.

Ailemizden vefat edenlerin mezarlarını ziyarete gidelim. Onlara dualar okuyalım.

Yoksulları, muhtaç ve kimsesizleri yalnız bırakmayalım. Elimizden gelen yardımı yapalım. Küskün ve dargın olduklarımızla barışalım.

Hediyeleşelim. Özellikle çocuklara harçlık verelim.

Karşılaştığımız insanlara güleryüzle davranalım. Sevgilerimizi bildirerek, iyi temennilerde bulunalım.

Bunları yaptığımız takdirde toplumda birlik ve beraberlik artacak; geniş akraba çevresini ve yakınlarımızı tanımanın verdiği memnuniyetle çocuklarımızın mutluluğu , kendine ve topluma güveni artacaktır.

Böylelikle de son yıllarda çok ihtiyaç duyduğumuz barış ve kardeşlik havası toplumu saracaktır. Ailemiz, akraba ve yakınlarımız mutluluk ve huzur bulacaktır. İnsanlar arasında kaynaşma, dostluk ve ahbaplıklar teşekkül ederek sosyal hayatın yenilenmesi mümkün olacaktır.

Ayrıca günlük yorucu ve yoğun meşguliyetlerden uzaklaşarak kendimizi yenilediğimiz için bayram sonrası için yeni bir heyecan ve çalışma şevki kazanırız.

Toplumumuz için barış, kardeşlik ve huzur getirmesi temennisiyle kurban bayramınız kutlu ve mutlu olsun.