Zeytinyağlarında büyük risk

Zeytinyağlarında büyük risk

Suriye'de yaşanan iç savaşta kullanılan kimyasal silahların kaçak zeytinyağlarını etkilediği ve büyük risk taşıdığı belirtildi.

13 Kasım 2013 15:13:00

Suriye'de yaşanan iç savaşta kullanılan kimyasal silahların kaçak zeytinyağlarını etkilediği ve büyük risk taşıdığı belirtildi.

Kaçakçılık zeytin üreticisini de vurdu. Suriye'den yurda kaçak yollarla sokulan ve çeşitli bölgelere sevkiyatı yapılan kaçak zeytinyağının halk sağlığı açısında büyük risk taşıdığı bildirildi. Uzmanlar,kimyasal silah kullanıldığı Birleşmiş Milletlerraporuyla ortaya konulan Suriye'den yurda kaçakyollarla getirilen zeytinyağlarında da kimyasal etken kanserojen maddelerin olabileceğini belirtti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gezerel, Suriye'den kaçak yollarla yurda sokulan zeytinyağlarının kimyasal silahlardan etkilenmiş olabileceğini söyledi. Gezerel, bunun sonucu zeytin ve zeytinyağına bulaşan zehirli maddelerin kansere yol açma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Ömer Gezerel, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasından dolayı bu bölgedeki ağaçların, dolayısıyla zeytin meyvesinin olumsuz etkilenebileceğini belirterek, bu ağaçlardan elde edilen zeytinyağlarının insan sağlığı açısından tehdit oluşturabileceğine dikkat çekti. Suriye'deki zeytinyağlarının Antakya üzerinden kaçak yollarla Türkiye'ye getirildiğini ifade eden Prof. Dr. Gezerel, bu yağların tüketilmemesi uyarısında bulundu.

Kaçak yollarla Suriye'den getirilen zeytinyağlarına özellikle tüccarların ilgi göstererek, tankerlerle Ege veya Marmara Bölgesi'ne götürüp değişik rafine işlemlerden geçirdikten sonra 'sızma yağ' diye piyasaya sürdüğünü belirten Gezerel, "Yağların hijyenik ortamda üretilip taşınmaması ve Suriye'de kullanılan kimyasal silahlardan yayılan zehirli maddelerin bu yağlara karışmış olma ihtimali bile insan sağlığı açısından büyük bir tehdit... Ayrıca, savaş nedeniyle o bölgedeki zeytinliklerin bakımsızlığı, ağaçları zeytin sineği ve zeytin güvesi vurgunlarına karşı dayanıksız hale getirdi. Durum böyle olunca da zeytindeki asit oranı insan sağlığını bozacak derecede arttı. Zaten hasadı temiz olarak yapılmayan, yüksek asit içeren, kimyasalın bulaşma riski çok olan bu yağların ikinci kez rafine işlemi görmesi ve insanların da ucuz diye bu yağı tüketmeleri çok riskli. Önerim zeytinyağı alırken dikkatli olunması. Nitekim tekrar rafine edilen bu yağlardaki A, D, E ve K vitaminleriyle birlikte OLeuropin maddesi parçalanarak sağlık açısından hiç bir değer taşımamaktadır. Zeytindeki yüksek asit ve olası kimyasal kanserojen maddeler dikkate alınarak acilen kaçak zeytin ve zeytinyağının yurda sokulmasının önlenmesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: CİHAN

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement