Yemen dövizi tamamen yasakladı

Yemen dövizi tamamen yasakladı

Yemen yönetimi, ülke içinde işlemlerde döviz kullanılmasını tamamen yasakladı. Yurt dışındaki kullanıma da sınırlama getirdi.

21 Ekim 2021 09:03:06

Yemen yönetimi, ülke içinde işlemlerde döviz kullanılmasını tamamen yasakladı. Yurt dışındaki kullanıma da sınırlama getirdi.

Yemen yönetimi, dövizin kullanımına getirdiği yasağı yazılı açıklama ile duyurdu.

Açıklamaya göre, karar yönetiminin döviz kurları üzerindeki spekülasyonları frenleme ve yerel para biriminin yabancı paralar karşısında değer kaybetmesini durdurma çabalarının bir parçası olarak alındı.

Yurt dışında kullanımı da sınırlandırıldı

Ülke içindeki tüm mal alım ve satım, hizmet, sözleşme ve alışveriş anlaşmalarındaki işlemlerde ulusal paranın kullanılması kararının alındığı vurgulanan açıklamada, dövizin yerel olarak kullanımının yasaklandığı, ancak uluslararası anlaşmalardan doğan işlem ve yükümlülüklerle sınırlandırıldığı kaydedildi.

Yemen yönetimi, yerel para birimindeki keskin düşüşe engel olmak amacıyla, 17 Ekim'de ülkede finansal işlemleri durdurma kararı almıştı.

Bir gün önce de Yemen Merkez Bankası, başkent Aden'deki 54 döviz bürosunun çalışma ruhsatını iptal ettiğini açıklamıştı.

Dolar karşısında Riyal'in durumu

Uzun süredir iç savaşın devam ettiği Yemen'de yerel para birimi döviz karşısında rekor düşüş yaşıyor. Ülkede bugün itibarıyla ABD doları 1380 riyalden işlem görüyor.

Yemen riyalinin rekor seviyedeki değer kaybı, halkın düşük alım gücünü daha da zayıflatırken, ülkede fakirlik oranının da yüzde 80'lere ulaştığı belirtiliyor.

İç savaşın başladığı yıllarda 1 dolar 215 Yemen riyali iken, son olarak 11 Ekim'de yaşanan hızlı değer kaybı neticesinde 1250 riyal sınırını aşmış ve Şebve ilindeki döviz büroları kepenk kapatmıştı.

Yorumlar

 
Advertisement Advertisement Advertisement