Dolar (USD)
20.9783
Euro (EUR)
22.5975
Gram Altın
1313.16
BIST 100
5114.97
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

TOFAŞ ARAÇLAR KAZADA NEDEN İKİYE BÖLÜNÜYOR?

Tofaş araçlar kazada neden ikiye bölünüyor sorusu birçok araç kullanıcısı tarafından merak edilip araştırılıyor.

TOFAŞ ARAÇLAR KAZADA NEDEN İKİYE BÖLÜNÜYOR?
15 Aralık 2022 12:55:03

Tofaş araçlar kazada neden ikiye bölünüyor sorusu birçok araç kullanıcısı tarafından merak edilip araştırılıyor.

Tofaş araçlar kazada neden ikiye bölünüyor sorusu birçok araç kullanıcısı tarafından merak edilip araştırılıyor.

Tofaş araçlar daha çok dayanıksız yapısıyla tanınsa da günümüzde hala tercih edilen modellerin başında geliyor. Özellikle gençler Tofaş serisine yoğun bir ilgi duyuyor. Dayanıksız yapısının yanı sıra yakıt tüketiminde de başarısız olan Tofaş serisinin hala tercih ediliyor olması birçok kişinin aklında soru işaretleri oluşturuyor. Genç kesim Tofaş marka kuş serisini özellikle modifiyeli olarak kullanmayı tercih ediyor. Peki modifiye araçta ne gibi bir hasara yol açıyor? Tofaş arabaların kazada ikiye bölünmesinde modifiye ne kadar etkili? İşte merak edilen detaylar...

TOFAŞ ARAÇLARDA MODİFİYE FELAKETİ

Tofaş araçlara modifiye takılması gençler için çok cezbedici gelse de aslında araca ciddi zararlar veriyor. Modifiye kelime olarak İngilizce kökenli olmakla birlikte değiştirmek anlamına geliyor. Zaten orijinal bir parçada değişim yapmak o parçanın kalitesi ve kullanım süresine direkt etki ediyor. Dolayısıyla Tofaş araçlarda modifiye yapılması aracın kullanım şekline olumsuz yönde etki ediyor. Tofaş araçlar ortalama 20 yıllık bir geçmişe sahipken üzerine bir de değişim eklenmesi aracın kalitesini daha da düşürüyor. Modifiye sistemi araca eklenirken araçta bulunan yaylar kesiliyor. Yayların kesilmesi aracın tüm yükünü amortisörlere yüklerken esneme payının da ortadan kalkmasına neden oluyor. Bu durumda esnemeyen parça yükün şaseler üzerine binmesine sebebiyet veriyor. Şaselerin üretiminde kullanılan malzeme bu yükü kaldırabilecek yapıda olmadığından araç alacağı herhangi bir darbede kolayca hasar görüyor.

tofaş_c6de65d04143624702567356d202ca88.jpg

TOFAŞ İÇİN PERİYODİK BAKIM ŞART

Her araçta olduğu gibi Tofaş marka araç için de periyodik bakım şart. Özellikle Tofaş araç serisinde malzeme yorgunluğu olduğu herkesçe biliniyor. Dolayısıyla araç çürümeye meyilli olmakla birlikte aldığı küçük bir darbede dahi yoğun hasar alıyor. Saç gibi dayanıklılığı zayıf olan bir malzemeden oluşan şaseler çürümeye başladığında artık Tofaş arabaların kasasını sağlam bir şekilde tutamıyor. Şaseler çabuk kırıldığı için araç kaza esnasında ikiye bölünebiliyor. Tofaş marka kuş serisinin bakımlarının yapılması ve şaselerin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor.

Advertisement Advertisement