Dolar (USD)
18.6486
Euro (EUR)
19.6779
Gram Altın
1073.006
BIST 100
4940.39
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tesettürlü öğrenciyi kabul etmeyen okula soruşturma

Tesettürlü öğrenciyi kabul etmeyen okula soruşturma

MEB, üniversite öğrencisinin tesettürlü olmasından dolayı gittiği kolejden staj yapmasına izin verilmemesi üzerine soruşturma açtı.

24 Eylül 2022 17:18:26

MEB, üniversite öğrencisinin tesettürlü olmasından dolayı gittiği kolejden staj yapmasına izin verilmemesi üzerine soruşturma açtı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'de son 20 yılda başörtüsü yasağı başta olmak üzere eğitimin önündeki tüm antidemokratik engellerin kaldırıldığı belirtildi.

Böyle bir uygulamanın asla kabul edilemeyeceği kaydedilen açıklamada, "Bakanlığımızca söz konusu iddialar hakkında Bakanlık müfettişi görevlendirilerek gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır" ifadesi kullanıldı.

Bir vakıf üniversitesinin Psikoloji Danışmanlık ve Rehberlik bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Nezaket Akbulut, okulu tarafından staj için yönlendirildiği Kağıthane'deki bir koleje başörtüsü nedeniyle kabul edilmediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Aile Bakanlığı da davaya müdahil olacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"Eski Türkiye'nin vesayet sisteminin bir göstergesi olan bu tür tavırları ne kabul ederiz ne de böyle bir olayın hukuki olarak hesabını sormadan bırakırız. Vatandaşlarımızın kılık ve kıyafetlerinden ötürü ayrımcılığa maruz kaldığı karanlık dönemler bu ülke insanının özellikle kadınlarının travmasıdır ve bu travmanın etkilerini atlatmak hiç de kolay olmamıştır. Yaşanan bu haksızlıkların yeniden yaşanmaması, kimsenin böyle bir hukuksuzluğa tekrar yeltenmemesi için söz konusu olayın Bakanlık olarak sonuna kadar takipçisi olacağız. Dava sürecine müdahil olma talebinde bulunacağız."

TT SOL
TT Sağ
Advertisement Advertisement