Dolar (USD)
17.9688
Euro (EUR)
18.3326
Gram Altın
1029.725
BIST 100
2789.43
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Suriye'ye ramazanda silahları bırakın çağrısı

Suriye'ye ramazanda silahları bırakın çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de tüm taraflardan ramazan ayı boyunca silah bırakmasını istedi.

09 Temmuz 2013 14:20:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de tüm taraflardan ramazan ayı boyunca silah bırakmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de yaklaşık 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini, her yeni günün yeni ölümler ve acı getirdiğini vurgulayarak, yerlerinden edilen ve komşu ülkelere sığınan aç ve susuz Suriyelilerin gıda, barınak ve tıbbi malzeme ihtiyacı olduğunu bildirdi.
Suriye halkının ramazanı sükunet içinde geçirmesi için çatışmaların durmasını isteyen Ban, "Bütün askeri üniteleri, düzenli orduları, ÖzgürSuriye Ordusu'nu, elinde silah bulunan herkesi ramazan ayında çatışmaları durdurmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.
Kalıcı barışın ancak ciddi müzakereler sonucu sağlanabileceğinin farkında olduğunu dile getiren Ban, ramazanda çatışmaların durmasının çözüme yönelik önemli bir adım olabileceğini savundu.
BM Genel Sekreteri Ban, Suriye genelindeki tutuklu merkezlerinde kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu tutukluların salıverilmesini de isteyerek, "Devlet Başkanı Beşar Esed'den konuyla bizzat ilgilenmesini ve tüm tutukluların bırakılmasını sağlamasını istiyorum" ifadelerini kullandı.
Cenevre-2 Konferansı için çalışmaların sürdüğünü de kaydeden Ban, konferansın hem Suriye Hükümeti hem de muhaliflerin delegelerinin katılımıyla en kısa sürede toplanmasını umduğunu belirtti.