Dolar (USD)
19.054
Euro (EUR)
20.5095
Gram Altın
1211.965
BIST 100
5031.98
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

ŞİVLİLİK ÇOCUK BAYRAMI 402 BİN 137 KİŞİYİ AĞIRLADI

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi iş birliğinde bu yıl bayrama dönüştürülen Şivlilik, beş gün boyunca coşkuyla kutlandı.

ŞİVLİLİK ÇOCUK BAYRAMI 402 BİN 137 KİŞİYİ AĞIRLADI
02 Şubat 2023 11:04:42

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi iş birliğinde bu yıl bayrama dönüştürülen Şivlilik, beş gün boyunca coşkuyla kutlandı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde 25-29 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Şivlilik Çocuk Bayramı’nda 407 bin 137 kişi ağırlandı.

Çocuklar eğlendi

Çocukların eğlenceye doyması için her ayrıntının düşünüldüğü ve 500 personelin görev yaptığı Şivlilik Çocuk Bayramı’nda 15 Çocuk müzikali, 5 konser, ailelere yönelik 5 söyleşi, binlerce çocuğu ağırlayan yüz boyama, Şivlilik köy ve Selçuklu saray mektebi, E-Spor-VR-simülasyon, atölye, sahne, oda tiyatrosu, ekstrem show etkinlikleri gerçekleşti. Tüm bu etkinliklerin yanı sıra yüzlerce de mini etkinlikte de çocuklar eğlenceye doydu.

2_7b077bd4a92be76aef15d49c464cdfd6.jpg

Başkan Pekyatırmacı: Şivliliği bayrama dönüştürdük

Şivlilik Çocuk Bayramı’nın Türkiye’ye damga vuran bir etkinlik olduğuna vurgu yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, artık çocukların bir bayramının daha olduğuna vurgu yaptı. Sözlerinin devamında etkinliğin yakışır şekilde bir vizyonla oluşturulduğunu söyleyen Başkan Pekyatırmacı,“ Mevlana şehri Konya'mız sevginin, barışın, kardeşliğin, birlik, beraberlik ve dayanışmanın şehri. Biz arzu ettik ki bu güzel geleneğimiz bütün Türkiye'de, hatta bütün dünya da duyulsun. Bu manada bu yıl Büyükşehir Belediyemizle birlikte yaptığımız organizasyonla şivliliği bir bayrama dönüştürdük. Bundan sonra çocukların artık bir bayramı daha var.” şeklinde konuştu.

4_adb591e5ab7256b3b4fc726c061f9074.jpg

'Türkiye Yüzyılı Başlıyor'

Şivlilik Çocuk Bayramı’nın Türkiye’ye damga vuran bir etkinlik olduğuna vurgu yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, artık çocukların bir bayramının daha olduğuna vurgu yaptı. Sözlerinin devamında etkinliğin yakışır şekilde bir vizyonla oluşturulduğunu söyleyen Başkan Pekyatırmacı,“Türkiye Yüzyılı’na ancak böyle güzel bir eser yakışırdı. Size sonsuz teşekkür ediyoruz. Artık Türkiye Yüzyılı başlıyor, biz buna yürekten inanıyoruz. Bundan sonra artık dünyanın bir abisi var, Türkiye. Türkiye bundan sonra söz söyleyen ülke, Türkiye bundan sonra oyun kuran, sadece kendi bölgesinde değil bütün dünyada artık planları yapan ülke olacak. İnşallah biz bu güzel gençliğimizde bu güzel insanlarımızla hep birlikte bir arada olarak, beraber olarak bu dava uğruna, bu yüce hedefte hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.22.11_c22cdedf13ee9df881acb7de6d25b1c0.jpeg

'Çocuklarımız iple çekiyor'

Şivliliğin Konya’da güzel bir gelenek olduğunu ifade eden Başkan Pekyatırmacı,“Üç ayların hemen başında Recep ayının ilk perşembe günü Regaip Kandili'nin gündüzünde gençlerimiz, çocuklarımız evlerde, iş yerlerinde dolaşarak o güzel hediyelerini alıyorlar. Bununla birlikte güzel dilekleri, güzel temennileri, kandil kutlamalarını yapıyorlar ve daha sonra da bu aldıkları hediyeleri aralarında paylaşıyorlar. Mevlana şehri Konya'mız sevginin, barışın, kardeşliğin, birlik, beraberlik ve dayanışmanın şehri. Biz arzu ettik ki bu güzel geleneğimiz bütün Türkiye'de, hatta bütün dünya da duyulsun. Bu manada bu yıl Büyükşehir Belediyemizle birlikte yaptığımız organizasyonla şivliliği bir bayrama dönüştürdük. Bundan sonra çocukların artık bir bayramı daha var. Şivlilik Çocuk Bayramı. Zaten onlar bayram olarak kutluyorlardı ama adı konmamıştı. Biz de bunun adını koymuş olduk. Tekrar bütün çocuklarımızın, gençlerimizin, hemşehrilerimizin üç aylarını tebrik ediyorum. Kandilinizi tebrik ediyorum. Rahmet, bereket, mağfiret diliyorum. İnşallah önümüzde Şaban ayı, ardından Ramazan ayı ve sonrasında güzel Ramazan Bayramımız var. Bizi ve ülkemizi güzel günler bekliyor. Tabi değerli üstadımızla birlikte ekibi burada. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar. Güzel Sanatlar Lisemiz her zaman bizim iftiharımız. Bugün de burada bizi yalnız bırakmadılar. Değerli Güzel Sanatlar Lisemizin değerli hocalarına ve öğrencilerine de ayrı ayrı teşekkür ediyor, tüm ekibe kocaman bir alkış daha istiyorum. Sağ olun, var olun.” diye konuştu.

TDV ramazan
Kızılay sağ