Dolar (USD)
17.9634
Euro (EUR)
18.6089
Gram Altın
1037.06
BIST 100
2874.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Sincar'da PKK tehlikesi

Sincar'da PKK tehlikesi

IKBY ile Sincar'dan çekilme anlaşması yapan terör örgütü PKK, hala ilçeyi terk etmedi. Yetkililer, örgütün burada uzun süre kalmayı planladığını söylüyor.

02 Aralık 2021 09:33:06

IKBY ile Sincar'dan çekilme anlaşması yapan terör örgütü PKK, hala ilçeyi terk etmedi. Yetkililer, örgütün burada uzun süre kalmayı planladığını söylüyor.

Terör örgütü PKK, Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar'ı yeni bir üsse çevirdi. Musul'dan üst düzey bir yetkili, teröristlerin Sincar Dağı'na en az yeni 20 tünel kazdığını ve orada bir yerleşim merkezi kurulduğunu doğruladı. Özellikle son dönemde Suriye'den üst düzey yetkililerin aileleriyle birlikte yeni bölgelere taşındıkları belirtildi.

Örgüt üyelerinin Sincar Dağı'ndaki yeni karargahlarından birini sahra hastanesi haline getirdiği dile getirildi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, PKK'nın bu son hamlesinin Sincar'ı başka bir Kandil'e dönüştürme eğilimi olarak nitelendirdi.

'UZUN SÜRE KALMAYI PLANLIYORLAR'

PKK'nın tünel kazmaya devam ettiğini söyleyen Sincar Belediye Başkanı Mahma Halil, "Sincar dağ koridorlarının coğrafyasını ve bölgenin topoğrafyasını değiştirip bölgeyi onlar için yeni bir güvenli liman haline getiren tünelleri kazmaya devam ediyorlar" dedi.

Halil şunları kaydetti:

"Mali ve askeri imkanların varlığından yararlanarak bölgede daha uzun süre kalmayı planlıyorlar. Sincar Anlaşması'nın bir yıldan fazla bir süre önce imzalanmış olmasına rağmen, hiçbir etkisi yok. Bağdat'taki federal hükümetten Sincar'ı korumasını istedik, ancak bir sonuç alamadık."

SİNCAR'IN KONUMU ÖNEMLİ

Bölgesel Kürt Yönetimi'nden Macid Şenkali, PKK üyelerinin aldıkları dış destekle Sincar'ı ele geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Şenkali şöyle devam etti:

"Silahlı örgüt üyeleri arabaların rahat geçebileceği ve içinde yaşanabilecek tüneller kazdılar. Sincar Dağı'nı yeni bir üs alanı yapmayı planlıyorlar. Çünkü Sincar'ın jeopolitik konumu çok önemli. Bir yanda Suriye-Irak sınırı, diğer yanda birkaç bölgenin önemli kavşağı bulunuyor. Sincar'ın İran ve hatta Amerika tarafından bir siyasi baskı aracı olarak kullandığı bir sır değil."

'TEMELİNDE EKONOMİK KAZANÇLAR YATIYOR'

Iraklı siyasi analist Bistun Rasul ise, "Sincar'daki yüzlerce militan burayı terk etmek istemediğini söyledi. Gitmemelerinin temelinde petrol, tarımsal ürünler, hayvancılık ve kaçakçılığı yoluyla elde edilen büyük ekonomik kazançlar yatıyor. Suriye, Türkiye, Irak ve İran'ı birbirine bağlayan İpek Yolu olarak kabul edilen Sincar'dan vazgeçmek istemiyorlar" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak