Dolar (USD)
18.5949
Euro (EUR)
18.183
Gram Altın
989.09
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Seçim en iyi çözüm olacaktır

Seçim en iyi çözüm olacaktır

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, Mısır'da 'Şiddetten uzak durmak ve bütün siyasi partilerin katılacağı demokratik seçimlerin yapılması mevcut durumda en iyi çözüm olacaktır' dedi.

02 Ağustos 2013 00:00:00

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, Mısır'da 'Şiddetten uzak durmak ve bütün siyasi partilerin katılacağı demokratik seçimlerin yapılması mevcut durumda en iyi çözüm olacaktır' dedi.

Westerwelle, Başkent Kahire'de Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından 2 bakan basına açıklamalarda bulundu. Ülkesinin, "Mısır'da hiç bir siyasi gücün dışarıda bırakılmadığı siyasi bir sürecin başlayacağından umutlu" olduğunu ve "Barışçıl çözümden" yana olduklarını ifade eden Westerwelle, "Şiddetten uzak durmak ve bütün siyasi partilerin katılacağı demokratik seçimlerin yapılması mevcut durumda en iyi çözüm olacaktır" diye konuştu.

Yakından takip ediyor!

Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden alınmasının "askeri darbe" olarak nitelendirilmesine ilişkin de Westerwelle, "Bu konuda herhangi bir tanımlamada bulunmadık çünkü tarihi olaylarda ilk dakikalar olayın netleşmesi için yeterli gelemez. Biz Mısır'daki olayları yakından takip ediyoruz. Bu tanımlamayı olayları ve demokratik süreci takip ettikten sonra yapacağız" ifadesini kullandı. Westerwelle, Mursi'nin alıkonulduğu yerde ziyaret edilmesiyle ilgili ise "AB ve ABD yetkilileri, tarafsız bir grubun Mursi'yi ziyaret etmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Mursi'yi ziyareti, bunun ardından gerçekleşti" dedi.

Diğer cuntacılarla görüşecek

Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi de görüşmede bölgesel ve yerel konuların yanı sıra Mısır'da yaşanan olaylar ve ilerleyen dönemde atılacak adımları değerlendirdiklerini ifade etti. Almanya ile siyasi ve ekonomik alanlarda iyi ilişkileri olduğunu kaydeden Fehmi, bu ilişkileri farklı alanlarda daha da geliştirmeyi umduklarını dile getirdi. Westerwelle'in Mısır'da bugün geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ve Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradai ile de görüşmesi bekleniyor.

Advertisement Advertisement