Kızılay Web
Dolar (USD)
16.7691
Euro (EUR)
17.4988
Gram Altın
976.74
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Satış sonrası revaçta

Satış sonrası revaçta

​Şangay'da yaşanan gelişmelerin otomotiv sektörüne yönelik etkileri her geçen gün artarken, bu kez de gözler otomotiv satış sonrası pazarındaki fırsatlara çevrildi.

23 May 2022 08:00:00

​Şangay'da yaşanan gelişmelerin otomotiv sektörüne yönelik etkileri her geçen gün artarken, bu kez de gözler otomotiv satış sonrası pazarındaki fırsatlara çevrildi.

Haber: Fırat İpek

Şangay’da yaşanan gelişmelerin otomotiv sektörüne yönelik etkileri her geçen gün artarken, bu kez de gözler otomotiv satış sonrası pazarındaki fırsatlara çevrildi. Pandemi kapsamında Çin’in aldığı karantina önlemleri nedeniyle Şangay’da otomotiv sektörüne tedarik parçaları üreten fabrikalar üretim yapamazken, ticari gemilerin de liman açıklarında beklemesi sorunun boyutunu ortaya koydu. Konuyla ilgili konuşan Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, “Türkiye’de otomotiv satış sonrası pazarında tedarik konusunda yaşanan sıkıntıların gün geçtikçe azaldı. Hatta ilk defa yedek parça stoklarının en yüksek olduğu dönemdeyiz” diye konuştu.

Depolar yüzde 100 doldu

“Otomotiv sektöründe yerli üreticimizin ciddi bir gücü var” diyen Özalp, “Bunu unutmamalıyız. Sektördeki dağıtıcılar alternatif ürünleri tüketicilere sunabiliyor. Yine firmalarımız geçen yıla göre depolarını yüzde 60’a yakın büyüttü. Bazı şirketlerde bu oran yüzde 100’ü buldu.” beyanında bulundu. İhracat çalışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Özalp, “Sektördeki firmalar hem ihracat için hem yurt içi pazar için ful kapasite çalışıyorlar. İhracat noktasında birçok Avrupa ülkesinden, Kuzey Afrika ülkesinden ciddi bir talep söz konusu. Rusya da ihracat pazarlarımız arasında yer alıyor. Ama öncelikli hedef iç pazar” dedi.

ziyaozalp_9da2e76746be60d0ab8a41a2f44e9ea5.jpg

TDV sağ
Advertisement Advertisement