Dolar (USD)
16.375
Euro (EUR)
17.6244
Gram Altın
976.206
BIST 100
2450.84
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
şahıs web

'Ortadoğu'da Küresel Mekanizmanın Kırılan Fay Hatları' kitabı çıktı

'Ortadoğu'da Küresel Mekanizmanın Kırılan Fay Hatları' kitabı çıktı

Gazetemizin yazarlarından Tarık Ziya Gücüm'ün Çıra yayınlarından çıkan "Ortadoğu'da Küresel Mekanizmanın Kırılan Fay hatları" kitabı okuyucuyla buluştu.

15 Ocak 2022 19:37:44

Gazetemizin yazarlarından Tarık Ziya Gücüm'ün Çıra yayınlarından çıkan "Ortadoğu'da Küresel Mekanizmanın Kırılan Fay hatları" kitabı okuyucuyla buluştu.

“Ortadoğu’da İslami Mücadelenin Anatomisi’’ ve “Türki Cumhuriyetlerde Müslüman Halklar’’ adında iki kitabı bulunan yazar Tarık Ziya Gücüm, yayınlanan yeni kitabı “Ortadoğu’da Küresel Mekanizmanın Kırılan Fay hatları” ile 17’nci ve 18’nci yüzyıldan itibaren Ortadoğu’yu sömürgeleştiren İngiltere ve daha sonraları ABD’nin bölge üzerinde uyguladığı yıkıcı, kan ve gözyaşına dayalı tüm politikalara rağmen, bölgede yaşanan kırılmaların, uyanışların yüzlerce yıllık hesapları nasıl alt üst ettiğini akıcı bir dil ile anlatıyor.

Özellikle yüzyılımızın ilk çeyreğinde Türkiye’nin bölgede sahip olduğu Misyon ve stratejik rolün bölge halkları için bir katalizör etki yarattığını savunan yazar, Ortadoğu’nun geleceğinin bu katalizör politikalarla şekilleneceğinin altını çiziyor.

Eğitimci, edebiyatçı kimliği ile bölgede uzun yıllar inançlı bir neslin yetişmesi için mücadele veren yazar halen, yaklaşık 20 ülkede kuruluş çalışmaları devam eden  “WORD MUSLİM İNTELLECTUALS UNİON’’un (Dünya Müslüman Aydınlar Birliği) kurucu genel sekreterliğini yürütmektedir.

 

Kitabın içeriğinden bir kesit

ABD; maddi çıkarları önceleyen bir toplumdur, bu toplumda, maddi gelişmişlikle, insani değerler arasında sosyolojinin açıklamakta aciz kaldığı bir tezat vardır. Değerlerin, insan haklarının onlar için bir değeri yoktur.

Beyaz adamın geldiği batı - Avrupa kültürü, 16’ncı yüz yıla kadar, kendi içinde çatışmaların, savaş ve barbar bir kültürün yaşandığı çalkantılı bir dönem yaşamıştır.

Amerika'nın keşfi ile, Avrupa’da ne kadar kanun kaçağı, eğitimsiz, katil, hırsız ve kaybedecek hiçbir şeyi olmayan kişi varsa, yeni dünyaya göç etti.

Bu yeni, barbar ve katiller ordusu, Amerika kültürü ve sisteminin genetik alt yapısı demek olacaktı. Amerikalı için maddi güç kutsaldı artık. Bu beşeri kutsallık, ABD tarihini kan, gözyaşı ve kavgalar tarihi yapmıştır.

Avrupa, nereye ulaştıysa, ulaştıkları yerlerde, başta değerli madenler olmak üzere, yeraltı ve yerüstü varlıklarını sömürmekle yetinmemiş, tarihin en büyük soykırım ve katliamlarına da imza atmıştır.

Coğrafya Sömürgeciliği, sadece maddi varlıklar üzerinde değil, oradaki yapı ve kültürler üzerinde de sosyal bir soykırım ve katliama sebep olmuştur.

 

Kitap Adı: Ortadoğu'da Küresel Mekanizmanın Kırılan Fay Hatları

Yazar: Tarık Ziya Gücüm

Yayınevi: Çıra Yayınları

Sayfa Sayısı: 280

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement