Dolar (USD)
17.9441
Euro (EUR)
18.3059
Gram Altın
1017.28
BIST 100
2980
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

O ülkede başörtüsü yasaklanacak!

O ülkede başörtüsü yasaklanacak!

Fransa Başbakanı Valls, anayasal zorluklar olduğunu ancak başörtüsünün üniversitelerde yasaklanması gerektiğini savundu

13 Nisan 2016 17:36:00

Fransa Başbakanı Valls, anayasal zorluklar olduğunu ancak başörtüsünün üniversitelerde yasaklanması gerektiğini savundu

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Fransa'daki üniversitelerde başörtüsünün yasaklanması gerektiğini savundu.

Liberation gazetesine açıklamalarda bulunan Valls, üniversitelerde başörtüsünün yasaklanmasına ilişkin bir yasanın gündeme gelip gelmeyeceği sorusu üzerine, "Bunu yapmak gerekir. Fakat anayasal kurallar bu yasağı uygulamayı zorlaştırıyor. Yüksek öğretimde laiklik kurallarının uygulanması konusunda acımasız olmak gerekir." ifadelerini kullandı.

Valls'in başörtüsüne ilişkin ifadeleri sonrası tüm siyasi kesimlerden tepkiler gelirken bazı bakanlar da Valls'in görüşüne katılmadıklarını belirtti.

Yüksek öğretimden sorumlu bakan Thierry Mandon RTL radyosuna yaptığı açıklamada, "Üniversitede başörtüsü hakkında bir yasa çıkarmaya ihtiyaç yok. Benim gördüğüm ve rektörlerin paylaştığı kadarıyla üniversitelerde böyle bir problem yok. Başörtüsü Fransa toplumunda yasak değil." ifadelerini kullandı.

BFM TV kanalına konuşan Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem ise üniversitelerde başörtüsü yasağını desteklemediğini belirterek, "Üniversitelerden çok sayıda yabancı öğrenci var. Onların üniversiteye girmelerine kültürlerinde bulunan giyinme biçimlerinden dolayı engel mi olacağız?" diye konuştu.

Fransa Rektörler Konferansı'nın resmi Twitter hesabından yayımlanan mesajda da "Üniversiteler birliği olarak dini, siyasi, sendikal özgürlüklerden yanayız ve başörtüsünün üniversitede yasaklanmasına karşıyız." ifadeleri yer aldı.

"FRANSA'DAKİ MÜSLÜMANLARI TOPLUMDAN DIŞLAMAYA ÇALIŞIYOR"

Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCIF) Sözcüsü Yaser Louati de tepkisini"Bence Valls, bu, ölçüyü aşan davranışıyla Fransa'nın Donald Trump'ı olmak istediğini gösterdi. Valls, Fransa'daki Müslümanları toplumdan dışlamaya çalışıyor. Çok tehlikeli bir şekilde Müslümanları hedef alıyor." şeklinde dile getirdi.

Önceki hafta Kadın Hakları Bakanı Laurence Rossignol, dünyaca ünlü markaların tesettürlü kadınlara yönelik koleksiyon hazırlamasından rahatsız olduğunu söylemiş ve kendi tercihiyle tesettüre giren kadınlar hakkında da "kendi istekleriyle köleliği seçmiş zenciler" benzetmesinde bulunmuştu. Başbakan Valls ise başörtüsünün bir moda ürünü olmadığını ve kadını köleleştirdiğini öne sürmüştü.