Dolar (USD)
15.9799
Euro (EUR)
16.8417
Gram Altın
930.593
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

NATO'dan Karadeniz'e savaş yığınağı

NATO'dan Karadeniz'e savaş yığınağı

New York Times, ABD'nin Doğu Avrupa'ya binlerce asker, çok sayıda savaş gemisi ve uçağı gönderebileceğini yazmıştı. NATO, yaptığı açıklamayla bu iddiaları doğruladı.

24 Ocak 2022 12:51:12

New York Times, ABD'nin Doğu Avrupa'ya binlerce asker, çok sayıda savaş gemisi ve uçağı gönderebileceğini yazmıştı. NATO, yaptığı açıklamayla bu iddiaları doğruladı.

NATO'nun resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre Birlik; Doğu Avrupa'daki askeri gücünü artırmak için bölgeye daha fazla savaş uçağı ve gemisi gönderme kararı aldı.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, "Müttefikler, Doğu Avrupa'daki NATO konuşlandırmalarına ek gemiler ve savaş uçakları gönderiyor. Bu durum Rusya'nın Ukrayna çevresine askeri yığınağına devam ederken müttefiklerin caydırıcılığını ve savunmasını güçlendiriyor" denildi.

Hangi ülkelere sevkiyat yapılacak?

NATO'nun açıklamasına göre; Danimarka, Baltık Denizi'ne bir fırkateyn, NATO'nun bölgedeki uzun süredir devam eden hava polisliği misyonunu desteklemek için Litvanya'ya 4 F-16 savaş uçağı yerleştirecek. İspanya, NATO deniz kuvvetlerine destek için savaş gemileri gönderecek ve Bulgaristan'a savaş uçağı konuşlandıracak. Fransa, NATO komutası altında Romanya'ya asker gönderecek. Hollanda, NATO'nun bölgedeki hava polisliği faaliyetlerini desteklemek için Nisan ayından itibaren Bulgaristan'a 2 F-35 savaş uçağı gönderecek.

Açıklamada ayrıca, ABD'nin de İttifak'ın doğusundaki askeri varlığını artırmayı düşündüğünü açıkça belirttiği kaydedildi.

Yapılacak askeri yığınak ile ilgili olartak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de şunları söyledi:

"Müttefiklerin NATO'ya ek kuvvetler eklemesini memnuniyetle karşılıyorum. NATO, İttifak'ın doğu kısmını güçlendirmek de dahil olmak üzere tüm müttefikleri korumak ve savunmak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edecektir. Güvenlik ortamımızın bozulmasına her zaman yanıt vereceğiz." açıklamalarında bulunuldu.

Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement