Dolar (USD)
17.9237
Euro (EUR)
18.4094
Gram Altın
1037.79
BIST 100
2864.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

NATO görüşmesinde Türkiye konuşuldu

NATO görüşmesinde Türkiye konuşuldu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile NATO Karargahında ortak basın toplantısı düzenledi.

05 Temmuz 2022 23:05:30

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile NATO Karargahında ortak basın toplantısı düzenledi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik protokolünün imzalandığı toplantı sonrası konuşan NATO Genel Sektereri Jens Stoltenberg, müttefikler arasında terör saldırılarından en çok zarar gören Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerinin ele alındığını söyledi.

Stoltenberg, iki ülkenin NATO üyelik sürecinin resmen başlatıldığı salı günkü toplantı sonrasında İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanları ile ortak basın açıklaması yaptı.

"Bugün Finlandiya, İsveç, NATO ve Avrupa-Atlantik güvenliği için tarihi bir gün." ifadelerini kullanan Genel Sekreter, Türkiye'nin güvenlik endişelerine hitap edildiğini söyledi.

Stoltenberg, "Diğer müttefikler de terörist saldırılardan çok çekti ancak Türkiye hepsinden daha fazla. Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri vardı. Bunlar dile getirdiler. Zirvedeki teröre yönelik özel oturumda hep birlikte bu endişelerin üzerinde durduk. Daha sonra Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki bu ortak muhtıra da ele alındı." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftaya kadar uzun süre İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine, bu iki ülkenin teröre destek verdiğini belirterek karşı çıkmıştı.

'Herhangi bir liste ve sayı verilmedi'

İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanları da Türkiye'ye güvence verildiğini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, "Teröristler ve PKK da dahil Türkiye tarafından dile getirilen tüm endişelere bu belge ve bu muhtırada yanıt verdik. Muhtırada atılması gereken tüm adımlar belirtildi. Anlaşmaya vardığımız bu iş birliğine dayanarak ilerleyebileceğimizi ve Türkiye'nin endişelerini giderebileceğimizi düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise, "Muhtırada herhangi bir liste ve sayı bildirilmediğini görebilirsiniz. Madrid'deki müzakereler boyunca da herhangi bir liste ve sayının bahsi geçmedi." şekline konuştu.

Erdoğan ise cuma günü yöneltilen "Bu iki ülkeden yakın zamanda bazı terör suçlularının iadesi söz konusu olabilir mi?" sorusunu, "Şimdi bu konuda verilmiş sözler var. Örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Ama bunlar bizim için yeterli değil." şeklinde yanıtlamıştı.

Kaynak: Euro News