Dolar (USD)
18.5815
Euro (EUR)
18.4619
Gram Altın
1023.04
BIST 100
3467.92
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Mısır'daki senaryo Tunus'ta sahnelenmek isteniyor

Mısır'daki senaryo Tunus'ta sahnelenmek isteniyor

Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid, Muhammed el-Berahimi suikastine ilişkin 'Mısır'daki krizin benzerini Tunus'ta gerçekleştirmek istiyorlar' dedi.

26 Temmuz 2013 18:17:00

Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid, Muhammed el-Berahimi suikastine ilişkin 'Mısır'daki krizin benzerini Tunus'ta gerçekleştirmek istiyorlar' dedi.

Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid, muhalif milletvekili Muhammed el-Berahimi'nin katillerinin yakın zamanda yakalanacağını umduğunu belirtti.
Başkent Tunus'ta basına açıklamada bulunan Urayyid, ''Berahimi'ye yapılan suikastin, bu üzücü olayın faillerinin bulunması için güvenlik güçleri tüm araçları kullanacak. Bazıları kargaşadan yararlanarak Mısır'daki krizin benzerini Tunus'ta gerçekleştirmek istiyor. Toplumsal barışın korunması için diyalog ve uzlaşıdan başka seçeneğimiz yok'' diye konuştu.
Nahda hareketi liderlerinden Fethi el-İyadi de Tunus'u karıştırmak isteyen dış güçlerin suikastte parmağı olabileceğini söyledi.
İyadi AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Şu an soruşturma sürdürülüyor, bir an önce sonuçlanmasını umuyoruz. Kimseyi suçlayamayız ancak Tunus ve Arap Baharı'nın yaşadığı ülkelerde kargaşa çıkarmak isteyen birçok dış güç var, bu ihtimallerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Tunus'u Mısır'daki krizin bir benzerine sürüklemek isteyenlerin olduğunu biliyoruz'' ifadelerini kullandı.
Ulusal yas ilan edildi
Öte yandan Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada bir günlük yas ilan edildiği ve devlet kurumlarında bayrakların yarıya indirileceği bildirildi.
Tunus Havayolları da Muhammed el-Berahimi'nin suikatte hayatını kaybetmesinin ardından ilan edilen genel greve tabi olarak bugünkü tüm seferlerini iptal etti.
Tunus Adalet Bakanlığı ise olaya ilişkin soruşturmanın sürdüldüğünü belirtti.
Otopsi sonucuna da değinilen açıklamada, "9 milimetre kalibreli silah" kullanılan saldırıda, gövdesine 6, sol bacağına 8 olmak üzere Brahmi'ye toplam 14 kurşunun isabet ettiği kaydedildi.
Valilik binasına ve Nahda ofislerine saldırı
Bu arada, Sidi Bouzid Valilik binası önünde toplanan yüzlerce kişi, binanın bazı kısımlarına molotofkokteyli attı. Binada yangın çıktı.
Görgü tanıkları, Berahimi'nin de doğduğu kentte, suikastten hükümeti sorumlu tutan kalabalığın öfkesinden çekinen itfaiye ekiplerinin yangına geç müdahale edebildiğini aktardı.
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement