Dolar (USD)
18.5875
Euro (EUR)
18.2041
Gram Altın
990.581
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Mısır'da darbe karşıtları yeniden meydanlarda

Mısır'da darbe karşıtları yeniden meydanlarda

Müslüman Kardeşler Teşkilatı 'milyonluk' gösterilere cuma günü yerine bugün başlayacaklarını açıkladı.

25 Temmuz 2013 16:29:00

Müslüman Kardeşler Teşkilatı 'milyonluk' gösterilere cuma günü yerine bugün başlayacaklarını açıkladı.

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) daha önce cuma günü düzenleneceği duyurulan darbe karşıtı gösterilere bugün başlanacağını bildirdi.
İhvan yetkililerinden Muhammed el-Bilteci, başkent Kahire'de darbe karşıtı gösterilerin odağındaki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin cuma günü halkı sokaklara inmeye davet ettiğini hatırlatarak, "Başka çağrılarla karışmaması için milyonluk gösterilere bugün itibariyle başlamaya karar verdik" dedi.
Darbe yanlılarından kaynaklanabilecek provokasyonlara karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Bilteci, düzenleyecekleri gösterilerin şartlar ne olursa olsun barışçı niteliğinin korunacağını vurguladı. İhvan yetkilisi, "Yerel ve uluslararası insan hakları örgütlerini de, barışçıl eylemlerimizi takip etmeye ve muhtemel hak ihlallerini gözlemlemeye çağırıyoruz" diye konuştu.
Savunma Bakanı Sisi dün yaptığı konuşmada, "Onurlu tüm Mısırlıları, şiddete ve teröre karşı mücadelede sorumluluğumu üstlenebilmem için cuma günü meydanlara çağırıyorum" demişti.
Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek veren ve ordunun yönetime el koymasını protesto eden gruplar ile sendikaları bünyesinde bulunduran Askeri Darbeye Karşı Demokrasi Koalisyonu, söz konusu çağrıyı "iç savaşa açık davet" olarak nitelendirmiş, cuma günü Kahire ve Giza'da demokrasi yanlısı gösteriler düzenleneceğini duyurmuştu.
Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda 28 günden bu yana darbe karşıtı gösteriler düzenleniyor.
Advertisement Advertisement