Dolar (USD)
18.5039
Euro (EUR)
18.1433
Gram Altın
988.22
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Mısır medyasından Sisi'ye destek

Mısır medyasından Sisi'ye destek

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Sisi'nin, halka yaptığı 'meydanlara inme' çağrısı Mısır basını tarafından büyük kabul gördü.

25 Temmuz 2013 17:12:00

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Sisi'nin, halka yaptığı 'meydanlara inme' çağrısı Mısır basını tarafından büyük kabul gördü.

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, halka yaptığı "meydanlara inme" çağrısıMısır basını tarafından büyük kabul gördü.
Mısır basını, özellikle devlete ait medya araçları, Sisi'nin çağrısına geniş yer verdi.
Ordunun yönetime el koymasıyla görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye muhalif liberal "El-Vefd" gazetesi, Sisi'nin açıklamalarını ilk sayfasından "inin!" çağrısıyla duyurdu.
El-Vefd Partisi'nin yayın organı olan gazete haberinde, "El-Vefd, Sisi'nin davetine icabet etmeye çağırıyor" başlığıyla Mısırlılılara yarın meydanlara inmelerini telkin etti.
"El-Yevmu's-Sabi" (Yedinci Gün) gazetesi, "İnin" çağrısına tam sayfa yer verdi. Gazete, yarınki gösterilerin tarihini, büyük puntoyla "17 Ramazan Cuma" olarak yazdı. Tahrir gazetesi de aynı başlığı kullandı.
"Bugünün Mısırı" gazetesi, haberi "Sisi davet ediyor, halk icabet ediyor", Vatan Gazetesi, "Sisi, halkı çağırıyor" başlığıyla verdi.
El-Ehram gazetesi, Sisi'nin çağrılarını "Sisi, şiddet ve terör için yetkilendirme istiyor", El-Ahbar gazetesi "Sisi'nin mesajı alındı, halk cevap verecek", "Mısırlılar, polisin ve askerin terörle mücadelede sorumluluk üstlenebilmesi için yarın meydanlarda" başlıklarıyla manşete taşıdı.
Görsel basında ise yaklaşık 20 kanal, Sisi'nin davetine destek veren yayınlar yaptı. Yarın dizilerin ve ramazan programlarının kesilerek, Sisi'nin çağrısı üzerine düzenlenen gösterilere odaklanılacağı açıklandı.
Daha önce Müslüman Kardeşler Teşkilatı, hicri takvime göre Bedir Savaşı'nın yıldönümüne denk düşen 17 Ramazan günü "milyonluk" gösteri düzenleyeceklerini açıklamıştı. Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdulfettah es-Sisi dün, darbe destekçilerine cuma günü meydanlara inme çağrısı yapmıştı.
Advertisement Advertisement