Mimar Sinan dehası

Mimar Sinan dehası

Dünya mimarlık tarihine, bıraktığı onlarca eserle damgasını vuran Mimar Sinan İstanbul'da anıldı. "Mimarların Piri Sinan" belgeseli, Atlas Sineması'nda izleyiciyle buluştu.

10 Nisan 2021 11:23:09

Dünya mimarlık tarihine, bıraktığı onlarca eserle damgasını vuran Mimar Sinan İstanbul'da anıldı. "Mimarların Piri Sinan" belgeseli, Atlas Sineması'nda izleyiciyle buluştu.

Mimar Sinan'ı Anma ve Mimarlar Günü'nde "Mimarların Piri Sinan" belgeseliyle Mimar Sinan’ın hayatı anlatıldı. Belgesel için düzenlenen gala, yeniden açılan tarihi İstanbul Atlas Sineması'nda yapıldı.

Galaya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katıldı.

"Belli bir üslup sahibi"

Mustafa Şentop, Mimar Sinan'ın özgün bir sanat dehası olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

"Bütün gönül coğrafyamızın mührü Koca Sinan'ın yüzlerce işinin hepsini ayrı ayrı bilemesek de onun bir eserini gördüğümüzde 'Bu eserin mimarı muhakkak Sinan'dır' diye fikir yürütebiliriz. Çünkü Mimar Sinan kendine mahsus ve çok belli bir üslup sahibi."

“Geleceğe giden yolda rehber"

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy da Mimar Sinan gibi geçmişin büyük isimlerinin geleceğe giden yolda rehber olduklarını söyledi.

"Onlardan feyz almayı bilmek, bu bilinci çocuklarımıza kazandırmak zorundayız. Dolayısıyla Mimarların Piri Sinan belgeselini bu farkındalığı hizmet eden bir adım olarak görüyor ve çok değerli buluyorum."

‘Belgesel 3 yılda tamamlandı’

Mimar Sinan'ı 3 oyuncu canlandırdı

60 dakikalık "Mimarların Piri Sinan" belgeselinin yönetmenliğini Mesut Gengeç yaptı. Belgeselde Sinan'ın çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemi üç oyuncu tarafından canlandırıldı. Çekimleri Kayseri Ağırnas, İstanbul ve Edirne'de gerçekleştirilen belgeselde, Sinan'ın hayatının bilinmeyen yönleri ve eserleri anlatılıyor. 

Bu galeriye henüz bir görsel eklenmemiş

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement