Dolar (USD)
18.4191
Euro (EUR)
17.8508
Gram Altın
973.15
BIST 100
3281.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

​Milli Muharip Uçak'ta sona yaklaşıldı

​Milli Muharip Uçak'ta sona yaklaşıldı

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Doğan, Hürkuş'un hava yer entegrasyon uçağı versiyonunun yakın zaman içerisinde Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edileceğini duyurdu.

21 Eylül 2022 23:40:46

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Doğan, Hürkuş'un hava yer entegrasyon uçağı versiyonunun yakın zaman içerisinde Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edileceğini duyurdu.

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan Milli Muharip Uçak'ın son durumuna ilişkin bilgiler de verdi. Doğan, Milli Muharip Uçak Projesinde (MMU) son montaj faaliyetlerinin başladığını açıkladı. Doğan, "Projeyi söylediğimiz takvimlerde yetiştirmeye gayret ediyoruz. Hürjet'in ilk uçuşunu, Milli Muharip Uçak'ın hangardan çıkıp motor çalıştırmasını gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi.

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan Hürkuş-2 Hürjet ve Milli Muharip Uçak'taki son durumu paylaştı. Doğan, "Paralelde Hürkuş-2 dediğimiz bir iyileştirme faaliyeti devam ediyor. Kritik tasarım sürecini tamamladık. Kendi mecrasında ilerliyor" dedi.

Milli Muharip Uçak'ta son montaj faaliyetleri başladı

"Milli Muharip Uçak" projesinde son montaj faaliyetlerinin başladığını aktaran Doğan, "Projeyi söylediğimiz takvimlerde yetiştirmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022, Türk savunma sanayisi firmalarının da katılımıyla başladı. TUSAŞ fuarda, uçak, helikopter, insansız hava aracı ve uydu platformlarına yönelik geliştirdiği ürünlerin maketlerini sergiliyor.

Şirketin Afrika'ya yönelik faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan, Nijer'le 2, Çad'la 3 uçaklık sözleşmeleri bulunduğunu söyledi.

Uçakların teslimatı için çalıştıklarını ifade eden Doğan, "Nijer uçaklarını bu yıl sonunda, Çad uçaklarını da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde teslim edeceğiz." dedi.

Uçakları teslimata hazırlarken sözleşmeler kapsamında eğitim programları gerçekleştirdiklerini anlatan Doğan, pilot ve uçak bakım personeline yönelik eğitim çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi.

Nijer ve Çad için pilot eğitimlerinin bir bölümünün tamamlandığı bilgisini veren Doğan, "Kabul uçuşu yapabilecek pilotları hazır hale getirdik. Kendi uçaklarının kabulünü pilotları yapıyor olacak. Eğitim, bakım personelinin de eğitimlerini tamamladık. Onlar da uçakların teslimatına yakın tazeleme eğitimi alacaklar. Uçakların teslimatı sonrasında uçuş ve bakım için TUSAŞ personelini de gönderiyor olacağız. Uçakların kullanımı esnasında da kendilerine destek olmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.

Hürkuş-2 geliyor

Atilla Doğan, Hürkuş'un hava yer entegrasyon uçağı versiyonunun da yakın zaman Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edileceğini söyledi. Doğan, "Paralelde Hürkuş-2 dediğimiz bir iyileştirme faaliyeti devam ediyor. Kritik tasarım sürecini tamamladık. Kendi mecrasında ilerliyor." dedi.

Hürjet uçağının son montajlarını yaptıklarını bildiren Doğan, yıl sonuna kadar bu çalışmaları tamamlamayı planladıklarını belirtti. Doğan, birkaç aylık yer test sürecinin ardından ilk uçuşun gerçekleştirileceğini ifade etti.

Milli Muharip Uçak Projesinde (MMU) son montaj faaliyetlerinin başladığını anlatan Doğan, "Projeyi söylediğimiz takvimlerde yetiştirmeye gayret ediyoruz. Hürjet'in ilk uçuşunu, MMU'nun hangardan çıkıp motor çalıştırmasını gerçekleştirmeyi planlıyoruz." bilgisini paylaştı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement