Dolar (USD)
18.4358
Euro (EUR)
17.798
Gram Altın
971.79
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

'KYK yurdunda kalan mülteciler' yalanı ortaya çıktı

'KYK yurdunda kalan mülteciler' yalanı ortaya çıktı

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, başta Zafer Partisi yöneticileri 'KYK yurdunda mülteciler ücretsiz kalıyor' mesajıyla paylaştığı görüntülerle ilgili açıklamada bulundu.

13 Ağustos 2022 20:49:26

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, başta Zafer Partisi yöneticileri 'KYK yurdunda mülteciler ücretsiz kalıyor' mesajıyla paylaştığı görüntülerle ilgili açıklamada bulundu.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamayla, bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerdeki şahısların mülteci oldukları iddialarını yalanladı. Yapılan açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde yer alan şahıslar seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları ve katılımcı gençlerden oluşmaktadır. Şahısların mülteci olduklarına ilişkin bilgiler tamamıyla dezenformasyondur" ifadeleri kullanıldı.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 81 ilde yer alan 775 yurtla Türkiye'nin dünyanın devlet eliyle yürütülen en büyük ve en kapsamlı konaklama hizmeti sağladığı belirtildi.

Yurtların öğrencilere konaklama dışında kriz durumlarında hizmet verdiğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Pandemi, deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerde vatandaşlarımızın tamamına, müdahale ekipleri personeline, belediyelere, güvenlik güçlerine hizmet vermektedir. Bu yıl ilk defa uygulamaya koyduğumuz 1 Eylül'e kadar devam edecek. Seyahatsever Projesi ile bugün itibariyle 60 bin gencimiz yaz tatillerini kendi evleri olan yurtlarımızda geçirmiştir. Aynı zamanda yurtlarımız, öğrencilerin konaklamadığı günlerde ulusal ve uluslararası genç etkinlikleri için katılımcılara ayrıca tahsis edilmektedir."

"Bu kapsamda Maltepe Mimar Sinan Öğrenci Yurdu 40 farklı ülkeden gelen gençlerin katılımıyla düzenlenen 4. Uluslararası Gençlik Buluşması için 20 Ağustos 2022 tarihine kadar konaklama noktası olarak belirlenmiştir. Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde yer alan şahıslar ise yerel kıyafetleriyle seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları ve katılımcı gençlerden oluşmaktadır. Şahısların mülteci olduklarına ilişkin bilgiler tamamıyla dezenformasyondur. Kamuoyunun bilgilerine sunarız."

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement