KKTC'de seçim hükümeti güvenoyu aldı

KKTC'de seçim hükümeti güvenoyu aldı

KKTC Başbakanı Siber, 'Hükümet, şeffaflık ve açıklıkla göreve geldi ve bu yönde çalışmaları sürdüreceğiz' dedi.

23 Haziran 2013 16:23:00

KKTC Başbakanı Siber, 'Hükümet, şeffaflık ve açıklıkla göreve geldi ve bu yönde çalışmaları sürdüreceğiz' dedi.

KKTC'de Sibel Siber başkanlığındaki seçim hükümeti güvenoyu aldı.
Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan Cumhuriyetci Toplum Partisi - Birleşik Güçler (CTP- BG), Demoktak Parti - Ulusal Güçler (DP-UG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nden (TDP) oluşan koalisyon hükümeti güvenoyu aldı. Meclis İç Tüzüğü'ne göre açık oyla yapılan oylamada, 50 sandalyeden oluşan Mecliste hükümete 26 kabul, 15 ret oyu verildi.
Güvenoylamasının ardından teşekkür konuşması için kürsüye çıkan Başbakan Sibel Siber, hükümetin şeffaflık ve açıklıkla göreve geldiğini ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Bu durumun birilerini rahatsız ettiğini, bunun üzerine itibarsızlaştırma çabası içine girildiğini söyleyen Siber, "Bizi itibarsızlaştırmak için son bir oyun oynandı" dedi.
Hükümet 26 kabul oyuna karşı 15 ret ile güvenoyunu kazanırken, 8 milletvekili de oylamaya katılmadı. Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekilleri ret oyu kullanırken DP-UG İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba da rüşvet iddiasında bulunmasının ardından salonu terk etti. Güvenoylamasının tamamlanmasından sonra Aslanbaba'nın istifa dilekçesi okundu.
Eski Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, Siber'in konuşmasından sonra yanıt hakkı olduğunu iddia ederek, konuşma hakkı istedi. Küçük'ün talebi mecliste seslerin yükselmesine yol açtı. KKTC Meclis Başkanı Bozer, tüzüğe uygun olmadığı gerekçesiyle Küçük'ün talebini reddetti ve oturumu kapattı.

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement