Dolar (USD)
16.6087
Euro (EUR)
17.4893
Gram Altın
972.25
BIST 100
2490.24
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kinder Sürpriz'den Türkiye açıklaması

Kinder Sürpriz'den Türkiye açıklaması

Salmonella bakterisi şüphesiyle bazı Kinder Surprise ürünleri için İngiltere'de toplatılma kararı alındı. Konuyla ilgili firmadan Türkiye için açıklama geldi.

06 Nisan 2022 17:24:08

Salmonella bakterisi şüphesiyle bazı Kinder Surprise ürünleri için İngiltere'de toplatılma kararı alındı. Konuyla ilgili firmadan Türkiye için açıklama geldi.

Avrupa'da, Kinder Sürpriz çikolatalarından çıktığı sanılan Salmonella bakterisi nedeniyle 25 zehirlenme vakası üzerinde inceleme yapılıyor. İngiltere'de bu ürünlerin toplatılması kararı alınırken, söz konusu durum Türkiye'de de merak konusu oldu.

Konuyla ilgili markadan Türkiye için özel açıklama geldi. Ferrero Çikolata Türkiye, konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilen ve satışa sunulan hiçbir ürün bahsi geçen durumdan etkilenmemektedir. Kinder Surprise ürünlerinin bazı ülkelerde çıkan Salmonella vakalarıyla olası bağlantısına ilişkin devam eden kalite süreçlerinde yerel otoritelerle iş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Her ne kadar yapılan testler ve analizlerde piyasaya sürülen hiçbir Kinder ürününde Salmonella bulunduğuna dair bir bulguya rastlanmasa da tüketici sağlığını birincil önceliğimiz olarak kabul ederek bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. Bu çerçevede, Belçika fabrikamızda üretilen ve tavsiye edilen tüketim tarihi 11 Temmuz 2022 ve 7 Ekim 2022 arasında olan ürünlerimizi istemli olarak toplatıyoruz"

İthal edilen ürünlerle ilgili açıklama

Türkiye tarafından ithal edilen ürünlere de değinilen açıklamada "Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilip Türkiye'de satışa sunulan Kinder Surprise tekli ve Kinder Surprise 3'lü paket ürünleri Almanya fabrikamızda üretilmektedir, Kinder Surprise Maxi ürünlerimiz ise Belçika fabrikasında üretilmekte olup tavsiye edilen tüketim tarihleri ise yukarıda belirtilen tarihlerin dışındadır. Kinder Mini Egg, Kinder Egg Hunt Kit ve Kinder Schokobons ürünleri ise Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilmemektedir. Dolayısıyla, Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilen ve satışa sunulan hiçbir ürünümüzün bahsi geçen durumdan etkilenmediğini kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz" ifadeleri kullanıldı.

FRANSA'DA ÜNLÜ MARKALARDA BAKTERİ KRİZİ haberi için tıklayın

TDV sağ
Advertisement Advertisement