HB web masthead
Dolar (USD)
16.0852
Euro (EUR)
17.2888
Gram Altın
964.197
BIST 100
2375
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Şok web masthead

KGAÖ Kazakistan'a asker gönderiyor

KGAÖ Kazakistan'a asker gönderiyor

​Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Kazakistan'daki durum nedeniyle bu ülkeye asker göndermeye karar verdi. Kararı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan açıkladı.

06 Ocak 2022 08:46:09

​Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Kazakistan'daki durum nedeniyle bu ülkeye asker göndermeye karar verdi. Kararı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan açıkladı.

KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi başkanlığını yürüten Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in örgüte yaptığı başvuruyu hatırlattı.

Dış müdahale dahil, Kazakistan’ın ulusal güvenliğine ve egemenliğine yönelik tehditlerin göz önünde bulundurulduğunu belirten Paşinyan, “KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi, Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın 4. maddesi uyarınca Kazakistan’daki durumu normalleştirmek ve istikrara kavuşturmak için KGAÖ’nün kolektif barış gücünü sınırlı bir süre için bu ülkeye göndermeye karar verdi.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini açıklamıştı.

Kazakistan’daki durum

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG'ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis ve askeri araçları ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu önce başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Ardından OHAL kararının ülkenin tüm bölgelerinde geçerli olduğu duyuruldu.

KAZAKİSTAN'DA KORKUTAN GÖRÜNTÜLER haberi için tıklayın

KGAÖ'ye üye ülkeler

KGAÖ'ye üye ülkeler şu şekilde:

  • Belarus Belarus (2002)
  • Ermenistan Ermenistan (2002)
  • Kazakistan Kazakistan (2002)
  • Kırgızistan Kırgızistan (2002)
  • Rusya Rusya (2002)
  • Tacikistan Tacikistan (2002)
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement