Kuveyttürk Sol
Kuveyttürk Sağ

​İsviçreli uzmandan dolar kuru değerlendirmesi

​İsviçreli uzmandan dolar kuru değerlendirmesi

Ekonomist Charles-Henry Monchau, doların güçlü olduğu dönemlerde dünya piyasalarında düşüş görüldüğünü, kur yükselişinin sadece Türk Lirası ile alakalı bir durum olmadığını söyledi.

23 Kasım 2021 20:50:48

Ekonomist Charles-Henry Monchau, doların güçlü olduğu dönemlerde dünya piyasalarında düşüş görüldüğünü, kur yükselişinin sadece Türk Lirası ile alakalı bir durum olmadığını söyledi.

Türkiye'de döviz kurlarındaki yukarı yönlü artış sürüyor.

Dolar ve euro, Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kırarken uzmanlar bu durumu, doların son zamanların en güçlü noktasında olmasına bağlıyor.

Bloomberg HT'ye konuşan Syz Group'un baş yatırım sorumlusu İsviçre kökenli ekonomist Charles-Henry Monchau, dünya piyasalarında dolar karşısında değer kaybeden tek paranın Türk Lirası olmadığını söyledi.

'ASLINDA TÜRKİYE'DE BÜYÜME VAR'

Monchau, doların güçlü olduğu dönemlerin küresel piyasalarda bir risk durumu oluşturduğunu ifade ederken şunları söyledi:

"Sanıyorum ki geçen hafta yaşanan şey piyasaları şaşırttı, şok ortamı yarattı. Türk Lirasının da tepki verdiği gördük. Görünüşe göre yetkililer büyüme yanlısı bir gündemle ilerlemek istiyorlar. O yüzden faizleri indiriyorlar. Evet aslında Türkiye'de büyüme var.

'DEĞER KAYBI YAŞAMASI BİR RİSK'

"Bu yıl yüzde 9'luk bir büyümeden bahsediyoruz. İhracat, turizm çok iyi bir iş çıkarıyor ancak Türk Lirasının bu kadar değer kaybı yaşaması bir risk. Çünkü dış finansal ihtiyacı var. Bu da bir risk yaratıyor."

'TÜRKİYE'NİN TEMELLERİ ÇOK GÜÇLÜ'

"Uzun vadede Türkiye'nin temelleri çok güçlü. Yüksek büyümenin yaşandığı bir ekonomi; ancak şunun altını çizmek istiyorum. Aslında bu durum sadece Türk Lirası ile alakalı bir durum değil."

'DOLAR ÇOK GÜÇLÜ'

"Şu an doların çok güçlü olduğu bir noktadayız. Euro karşısında yıl başından bu yana yüzde 8 gibi bir büyüme kazandı. Farklı gelişen piyasalarda gerileme olduğunu görüyoruz."

'SADECE TÜRKİYE İLE ALAKALI BİR DURUM DEĞİL'

"Sadece Türkiye değil, Brezilya veya Polonya'ya da bakabilirsiniz. Çünkü ne zaman güçlü dolar olursa bu yaşanır. Bu küresel bir risk olur piyasalar için sadece Türkiye ile alakalı bir durum değil. Bu küresel bir risk durumudur şu an."

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement