Dolar (USD)
17.9339
Euro (EUR)
18.4341
Gram Altın
1039.05
BIST 100
2864.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İngiliz hükümetinden art arda 8 istifa

İngiliz hükümetinden art arda 8 istifa

İngiltere'de 5 bakan ve 2 bakan yardımcısı art arda istifa etti.

06 Temmuz 2022 14:19:34

İngiltere'de 5 bakan ve 2 bakan yardımcısı art arda istifa etti.

İngiltere'de Johnson kabinesinde kriz yaşanıyor.

Ülkede, 5 bakan ve 2 bakan yardımcısı art arda istifa etti. İlk istifalar Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak'tan geldi.

Başbakan Johnson'ı eleştirdiği istifa mektubunu paylaşan Javid, "Vicdanım rahat bir şekilde görevime devam edemeyeceğim." dedi.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, sosyal medya hesabından istifa mektubunu paylaştı.

Aynı şekilde Başbakan Johnson'ı eleştiren Sunak “Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi şekilde yönetilmesini bekliyor." ifadesine yer verdi.

Johnson da iki bakana mektup göndererek istifalarından dolayı "üzgün" olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'na Johnson'ın Özel Kalem Müdürü Steve Barclay, Maliye Bakanlığı'na ise Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi getirildi.

İstifa gerekçeleri: Güven kaybı ve parti içi huzursuzluk

Bakanların ardından Başbakan'ın Parlamentoda özel sekreterliğini yapan iki milletvekili de istifalarını duyurdu. Ancak istifalar bunlarla bitmedi; Muhafazakar Parti yeni güne yeni istifalarla uyandı.

Okullardan Sorumlu Devlet Bakanı Robin Walker, Çocuk ve Aileden Sorumlu Bakan Will Quince ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Laura Trott da istifa ettiğini açıkladı.

Son istifa kararları Hazine Bakanı John Glen, Adalet Bakan Yardımcısı Victoria Atkins ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jo Churchill'den geldi.

Bakanlar istifa gerekçelerinde güven kaybını ve parti içi huzursuzluğu gösterdiler.

Salgın tedbirleri döneminde Başbakanlık konutunda yapılan partiler ve ekonomideki kötü gidiş partide sorunlar yaratmıştı.

Son olarak Partinin parlamento grup başkanı Chris Pincher’ın taciz iddialarına rağmen bu göreve getirilmesi parti içi huzursuzluğu daha da artırdı.

Kaynak: TRT Haber