Dolar (USD)
15.9208
Euro (EUR)
16.8885
Gram Altın
949.652
BIST 100
2392.65
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

HİSAR-O+ göreve başladı

20 Ocak 2022 15:51:11

​HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (OİHSFS), tüm unsurlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Çok kısa süre önce atışlı test faaliyetleri tamamlanan ve kullanıma hazır hale getirilen Milli Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O+, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. HİSAR-A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS) de yine geçtiğimiz aylarda kullanıma alınmıştı.

HİSAR-O+’ın da teslim edilmesiyle birlikte Türkiye; Çok Alçak İrtifa, Alçak İrtifa ve Orta İrtifa katmanlarındaki hava savunmasını artık kendi imkanlarıyla sağlayabilir hale geldi. Yüksek İrtifa için ise SİPER Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başarıyla sürdürülüyor. Sistemin, gelecek yıl kullanıma hazır hale getirilmesi planlanıyor.

HİSAR-O+ Hava savunma füzesi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi olarak, Aselsan-Roketsan işbirliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi. Harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 360 derece etkinliğe sahip sistem, en az 9 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme yapabiliyor. HİSAR O+ Sisteminin önleme menzili 25 km’yi buluyor.

Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip HİSAR, savaş uçakları, helikopter, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili oluyor. Stratejik ve kritik tesislere sahip ülkemizde mevcut ihtiyaç ve tehditlere uygun olarak tasarlanan HİSAR, ülke hava savunmasında ciddi bir güç çarpanı olacak.

4b61ec76529d692bec957cf2a592903c (1)_3baa19e16291d36a126cc6d2f85dc7de.jpg

Yerli ve Milli imkânlarla geliştirilen HİSAR O+ Sistemi dağıtık ve esnek mimari yeteneğiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek. HİSAR O+ Sisteminin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma alt yapısı bulunuyor. Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.

HİSAR-O+ hedeflerini başarıyla imha etti

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etmeyi başardı.

HİSAR hava savunma füze sistemlerinde ilk olarak HİSAR A+ teslim edilmişti. HİSAR-O+ da kısa süre önce hizmete alındı. Test atışları süren uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023’te kullanıma hazır hale gelmesi hedefleniyor.

Kaynak: SavunmasanayiST

Yorumlar (1)

vatandaş
erdoğanda boş işlerle uğraşıyor kardeşim.kim bize saldıracak yunamı?ırak mı? iran mı?ypg mi? geçin efendim bunları geçin.s 400 e 2,500 milyar dolar verdik bunlar içinde birçok dolar negerek var efendim.kıymatimi var halkımızda yok.bunun yerine iki yıl düşünüp masrafı az heykel yapsaydın daha makbuldu.bunlara harcayacağın para ile ibb şevval sam ın 1 saatlik koneri için 760 bin lira vermiş sen kaç sanatcı çıkarırdın tıpış tıpış da oy alırdın.valla kızıyorum sayın Reis.yap iki heykel bul bir santcı gör bakalım oylar nasıl geliyor.
4 ay önce Yanıtla
Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement