Hinduların İslam'ı seçmesi Hindistan yönetimini korkuttu

Hinduların İslam'ı seçmesi Hindistan yönetimini korkuttu

Müslümanlar'a karşı kararlar ve saldırılarla sık sık gündeme gelen Hindistan'da, Hinduların İslam'a geçişi "zorlama" sınıfına sokuldu. Binlerce Hindu'nun hidayetine vesile olan Umar Gautam gözaltına alındı.

28 Haziran 2021 15:41:41

Müslümanlar'a karşı kararlar ve saldırılarla sık sık gündeme gelen Hindistan'da, Hinduların İslam'a geçişi "zorlama" sınıfına sokuldu. Binlerce Hindu'nun hidayetine vesile olan Umar Gautam gözaltına alındı.

Hindistan polisi Uttar Pradeş eyaletinde meşhur Müslüman davetçi Umar Gautam'ı "Hinduları zorla Müslüman yapmak" suçlamasıyla gözaltına aldı.

Son dönemde Umar Gautam'ın davet çalışmalarıyla Müslüman olan Hinduların sayısının giderek artmasından oldukça rahatsız olduğu bildirilen Hindu yetkililerin Umar Gautam'ı "Hinduları zorla Müslüman yapmak" suçlamasıyla gözaltına aldırdığı tahmin ediliyor.

Zorlama iddiasına dair hiçbir şikayet yok

Bir Hindu olarak Pratap Singh Gautam ismiyle dünyaya gelen Umar Gautam 1984'te Müslüman olmuştu. Umar (Ömer) ismini alıp İslami ilimler tahsilinde bulunan Gautam'ın davet faaliyetleri vesilesiyle sadece Uttar Pradeş eyaletinde binlerce Hindu'nun Müslüman olduğu biliniyor.

Yönetimin Hindularda olduğu Uttar Pradeş eyaletinde Gautam'ın başka birini herhangi bir şeye zorladığına dair resmi makamlara iletilmiş hiçbir şikayet bulunmuyor.

'Listedeki herkes kendi isteğiyle Müslüman oldu'

Hindu makamların hazırladığı "Gautam'ın Hindu iken zorla Müslüman yaptığı bin kişilik liste" incelendiğinde ortaya tuhaf sonuçların çıktığı ifade ediliyor.

Listede Gautam'ın davet çalışmaları sonucunda Müslüman olan isimlerin tamamının gönüllü olarak din değiştirdiği, Gautam'ın kendilerini zorlamadığını ifade ediyorlar.

Umar Gautam_5fd667691f91e4977f2e12aa48340a34.jpg

Müslüman davetçi Umar Gautam

Ebul Hasan Ali en-Nedvi'nin şehri Uttar Pradeş'de neler oluyor? 

Uttar Pradeş, Hindistan'ın nüfusça en büyük eyaleti olmanın yanında, aynı zamanda en çok Müslüman nüfusu da içerisinde barındıran bir eyalet.

220 milyondan fazla nüfusa sahip Uttar Pradeş'te 50-60 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor. 

Diyobendi ekolünün çıkış noktası olan Diyobend şehri ve bu şehirde yer alan Diyobendilerin merkezi Darul Ulum Diyobend de Uttar Pradeş eyaletinde yer alıyor.

Yine Hindistan Müslümanlarının dini ve kültürel merkezlerinden sayılan, ünlü Hindistanlı İslam alimi Ebul Hasan Ali en-Nedvi'nin faaliyet merkezi ve aynı zamanda eyaletin başkenti olan Leknev (Lucknow) şehri de Uttar Pradeş'te bulunuyor.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement