Dolar (USD)
16.6609
Euro (EUR)
17.4609
Gram Altın
973.274
BIST 100
2401.96
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Gönül bahçesi 'şiir' oldu

Gönül bahçesi 'şiir' oldu

​1982 yılından beri yazdığı şiirleri toparlayan yazar Şerif Cebe, "Bahçedeki güller (Çiçekler) bir tek gönle sığardı ama bir tek kitaba sığmazdı. Onları küstürmeden birbirinden ayırdım ve ayrı ayrı bahçelere yerleştirdim ve 'Şiir Bahçem' isimli kitabım ortaya çıktı" dedi.

26 Nisan 2022 17:14:38

​1982 yılından beri yazdığı şiirleri toparlayan yazar Şerif Cebe, "Bahçedeki güller (Çiçekler) bir tek gönle sığardı ama bir tek kitaba sığmazdı. Onları küstürmeden birbirinden ayırdım ve ayrı ayrı bahçelere yerleştirdim ve 'Şiir Bahçem' isimli kitabım ortaya çıktı" dedi.

Haber: Smet Çelenli

Yenisöz gazetesi yazarlarından Mehmet Şerif Cebe, edebiyat dünyamıza yeni bir şiir kitabı kazandırdı. Kitabı ve şiir anlayışıyla ilgili açıklamalarda bulunan yazarımız Cebe, “1982’den beri şiir yazmaktayım. Uzun yıllar boyunca yazdığım bu şiirlerimi değerlendirmek istiyordum. Ancak kendime göre ileri sürdüğüm çeşitli nedenlerle bugüne kadar bekledim. Nasip bugüneymiş... Şiirlerimi derleyip toparladıktan sonra; “Bağçe-i Eş’arım” (Şiirlerimin Bahçesi) adını verdim. Ancak daha sonra düşündün ki bu adın anlamını anlamak için gençlerimizin ellerine bir Osmanlıca sözlük alıp öğrenmeleri gerekir. Onları niye uğraştırayım diye düşündüm ve günümüz anlamıyla “Şiir Bahçem” diye güncelleştirdim” dedi.

Bahçedeki güller tek bir kitaba sığmadı

“Ancak bu bahçe büyük bir bahçeydi” diyen Cebe, “Bahçedeki güller (çiçekler) bir tek gönle sığardı ama bir tek kitaba sığmazdı. Onları küstürmeden birbirinden ayırdım ve ayrı ayrı bahçelere yerleştirdim. Karşıma; “Şiir Bahçesi 1”, “Şiir Bahçesi 2”, “Şiir Bahçesi 3” adlı kitaplar çıktı. İnşallah ileride Flora Yayınları’ndaki dostlarımın yardımı ve destekleriyle diğer şiir bahçelerimi de sulayarak güzel çiçeklerle karşınıza çıkarız. Unutmadan söyleyeyim bu bahçelerden en güzeli ve üstünü bir kitabım daha var ki paha biçilmez. O da yakında yayınlanır inşallah... Adı: “Yetimlerin İncisi Nebi-yi Yakut Mesnevisi” dir” ifadesini kullandı.

sss.JPG

Fuzuli, Ersoy ve Karakoç’tan etkilendim

“Hangi şairlerden etkilendiniz?” sorusuna da cevap veren Cebe şunları söyledi: “Üstad-ı evvel Fuzuli, Üstad-ı Vusta M. Akif Ersoy ve Üstad-ı sani Sezai Karakoç diye cevap verebilirim. Fuzuli’den aşkı, Akif’ten didaktiği, Sezai’den de dirilişi soluklayarak şiirlerimi biçimlendirdim diyebilirim. Çünkü kendileriyle hem fikir olduğum üstatlarıma göre; ilimsiz, (Fuzuli) ders vermeyen, (Akif) toplumun dirilişine neden olmayan, (Sezai) şiir olmaz! Bunlarsız şiir yavan ekmeğe benzer.” Öte yandan Cebe, “Bu “Şiir Bahçesi 1” adlı kitabımı bastırmak için yardımlarını esirgemeyen Flora Yayınları yönetici ve çalışanlarına ve bana verecekleri desteklerinden ötürü siz okuyucularıma teşekkür eder, iyi ve yararlı okumalar dilerim” şeklinde konuştu.

Şiir Bahçesi 1 kitabını, Forakitap, trendyol ve N11 adlı sitelerden edinebilirsiniz.

TDV sağ
Advertisement Advertisement