Dolar (USD)
23.3662
Euro (EUR)
25.2288
Gram Altın
1473.512
BIST 100
5617.04
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
ziraat katılım web

Gagauzya Başkanı Vlah: Türkiye bizi Avrupa'da yalnız bırakmıyor

Moldova'ya bağlı Gagauz Özerk Yeri'nin Başkanı İrina Vlah, Gagauzya Parlamentosu'nda TRT Haber'in sorularını yanıtlandırdı. Vlah, "Türkiye bizi Avrupa'da yalnız bırakmıyor. Türkiye çok güçlü bir devlet" dedi.

Gagauzya Başkanı Vlah: Türkiye bizi Avrupa'da yalnız bırakmıyor
23 Mart 2023 10:24:02

Moldova'ya bağlı Gagauz Özerk Yeri'nin Başkanı İrina Vlah, Gagauzya Parlamentosu'nda TRT Haber'in sorularını yanıtlandırdı. Vlah, "Türkiye bizi Avrupa'da yalnız bırakmıyor. Türkiye çok güçlü bir devlet" dedi.

Gagauzya, Moldova'ya bağlı özerk bir devlet. Ülkeye adını veren Gagauzların kökeni Oğuz Türklerine dayanıyor.

Gagauz Türkleri, daha önce Sovyetler Birliği içinde yaşıyordu.

Moldova Parlamentosu 1994'te Gagauzların özel statüsünü kabul etti. Bu tarih itibarıyla Gagauzlar, "Gagauz Yeri" adını taşıyan özerk bir bölgeye sahip oldu.

'Biz her zaman Türkiye’yi örnek alıyoruz'

Türkiye'nin yaşadığı deprem ve sel felaketlerinden sonra birbirimizi desteklememiz, beraber olmamız gerektiğini vurgulayan Vlah, Türkiye'nin çok güçlü bir devlet olduğunun altını çizdi:

"Biz her zaman Türkiye’yi örnek alıyoruz. Size bakıyoruz, öğreniyoruz nasıl projeler yapıyorsunuz. Gurur duyuyoruz sizinle. Türkiye o çok güçlü bir devlet. Türkiye insanlara, birçok halka yardım ediyor. Moldova çok kısmetli. Sadece Moldova değil Gagauzya da kısmetli. Türkiye Moldova’da çok proje yapıyor. Onun için size ve Türk halkına sağ ol demek istiyorum. Bu projeleri yapıyorsunuz, bize destek veriyorsunuz. Bu sayede bizim gençler Moldova’da kalıyorlar, Gagauzya’da yaşıyorlar. Serbestçe Gagauz dilinde konuşuyorlar."

Türkiye ile Gagauzya arasında siyasi, kültürel, sosyal, ticari ve ekonomi gibi birçok alanda iş birliği mevcut.

Gagauzya'da bir Atatürk kütüphanesi var, Altındağ Belediyesi'nin Gençlik Merkezi var.

'Gagauzya’da bakıyorsunuz binalara,bu binaları Türkiye yaptı'

İrina Vlah, Türkiye'nin Gagauz Özerk Yeri'ne verdiği desteklerden, yaptırdığı hastane, huzurevi, anaokulları, stadyum ve birçok yardımdan minnetle bahsetti:

"Siz Gagauzya’da Komrat’ta yürüdüğünüzde bakıyorsunuz yeni binaya, kim yaptı bu binayı Türkiye yaptı. Bir kreş duruyor, kim yaptı bu kreşi, hastaneyi, spor kompleksini, huzurevini Türkiye yaptı. Kim yaptı bu yolu, Türk şirketi yaptı. Her bir köyde, kasabada bu projeleri siz (Türkiye) yaptınız. Bu Gagauzlar ve Moldova’da yaşayanlar için çok önemli ve güzel."

'Siz bizi Avrupa’da yalnız bırakmıyorsunuz'

İrina Vlah, Türkiye’nin onları Avrupa’da yalnız bırakmamasından ve destek vermesinden çok mutlu:

"Türkiye her zaman bize destek veriyor. Türk halkına sağ ol demek istiyorum. Biliyorum siz zor durumdasınız. Biliyorum siz güçlüsünüz. Biliyorum bu zor vakitler de geçecek. Hepsi iyi, güzel zamanlar olacak. Gagauz halkı her zaman sizin yanınızda. Siz bizi biliyorsunuz, bizi seviyorsunuz. Siz bizi Avrupa’da yalnız bırakmıyorsunuz. Yeni projeler yapıyorsunuz, sağ olun."

Başkan Vlah, Türk halkını Gagauzya'ya gitmeye ve oraları görmeye davet ediyor:

"Sizi her zaman bekliyoruz. Moldova’da, Gagauzya’ya gelmenizi teklif ediyoruz. Gelin ve bakın Gagauz halkı nasıl güzel, hepimiz bir dilde konuşuyoruz. Gelin bize, bakın nasıl güzel Gagauzya, nasıl güzel bu Moldova. Hepinize sağ olun diyorum."

Kaynak: TRT Haber

TDV kurban
Advertisement Advertisement Advertisement