Dolar (USD)
18.4191
Euro (EUR)
17.8508
Gram Altın
973.15
BIST 100
3281.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Fransa'da sağlık sistemi çöküyor: Personel grevde

Fransa'da sağlık sistemi çöküyor: Personel grevde

Fransa'da sağlık ve sosyal hizmet sektörü çalışanları, personel eksikliği ve ücretlerine zam talebiyle ülke genelinde greve gitti.

22 Eylül 2022 17:41:17

Fransa'da sağlık ve sosyal hizmet sektörü çalışanları, personel eksikliği ve ücretlerine zam talebiyle ülke genelinde greve gitti.

Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT'nin çağrısıyla greve giden sağlık, sosyal ve sosyo-medikal sektörleri çalışanları, ülke genelinde farklı kentlerde gösteriler düzenledi.

Başkent Paris'te Belediye'nin önüne yakın alanda yüzlerce gösterici toplandı.

İyi çalışma koşulları ve ücret talebi

Çalışma koşullarının kötüleşmesine, sektörlerindeki personel ve finansman eksikliğine dikkati çeken göstericiler, bu konuda iyileştirici adımlar atılmasını ve yeni personel alınmasını istiyor.

Göstericiler, ücretlerine zam isterken, halihazırda sağlık, sosyal ve sosyo-medikal sektörü için yürürlükte olan aylık 183 euroluk "Segur" adı verilen primin tüm çalışanlar için uygulanmasını talep ediyor.

30 hastaya 1 hemşire bakıyor

Hasta bakıcı Mariama İbrahim, çalışma koşulları nedeniyle kamu sektörünü terk eden meslektaşları olduğuna değinerek, bir kısmının özel sektöre gittiğini söyledi. İbrahim, bu çalışanlarının mesleklerini değil, iş koşullarından kaçtığını dile getirdi.

"30 kişi için 1 hasta bakıcı veya hemşire olduğunda, 'Nasıl yapacağız? Kiminle ilgileneceğiz?' diye soruyoruz kendimize" diyen İbrahim, daha fazla personel alımının hastalara daha iyi bakmalarını sağlayacağına işaret etti.

İbrahim, yazın kapatılan aciller nedeniyle bazı hastaların açık acil bulmak için kilometrelerce mesafe katetmek zorunda kaldığına değindi.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement