Fransa'da göçmen teknesi battı!

Fransa'da göçmen teknesi battı!

Manş Denizi'nde bir teknenin batması sonucu en az 27 düzensiz göçmen öldü.

24 Kasım 2021 22:21:32

Manş Denizi'nde bir teknenin batması sonucu en az 27 düzensiz göçmen öldü.

Fransa'dan Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye geçmeye çalışan ve düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 27 göçmenin hayatını kaybettiği bildirildi.

Fransa İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, düzensiz göçmenlerin Fransa'nın Calais kentinden Manş Denizi üzerinden tekneyle İngiltere'ye ulaşmaya çalıştığı belirtildi.

Bir balıkçının Manş Denizi'nde cesetler görmesi üzerine yetkililere haber verdiği ifade edilen açıklamaya göre, düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin battığı, yapılan aramanın ardından en az 27 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiği ve 5 düzensiz göçmenin bilincini kaybettiği belirlendi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yaşanan bu olay nedeniyle üzüntü duyduğunu belirtti.

Düzensiz göçmenlerin tekneyle İngiltere'ye geçişini sağlamaya çalışanların suçlu olduğunu ifade eden Darmanin, Calais kentine gideceği bilgisini paylaştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Dunkerque Savcılığından yapılan açıklamada, düzensiz göçmenlerin İngiltere'ye geçişini sağlamaya çalışanlara yönelik soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Calais'de bulunan ve kötü şartlar içinde yaşam mücadelesi veren çok sayıda düzensiz göçmen İngiltere'ye gitmeye çalışıyor.

Fransız yetkililerin verilerine göre bu yılın başından bu yana 31 bin 500 düzensiz göçmen Fransa'dan İngiltere'ye geçmeye çalıştı ve 7 bin 800 düzensiz göçmen Manş Denizi'nde kurtarıldı.

Fransa'nın kuzeyindeki Grand-Synthe kentinde yol kenarlarında barınan yaklaşık 1500 düzensiz göçmen, 16 Kasım'da polisin düzenlendiği operasyonla barınma merkezlerine taşınmıştı.

Yorumlar

 
Advertisement Advertisement Advertisement