Dolar (USD)
18.4767
Euro (EUR)
17.8416
Gram Altın
968.6
BIST 100
3260.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

'Fethullah Gülen, romantik bir bilge'

'Fethullah Gülen, romantik bir bilge'

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin dünyanın dört bir yanından önemli sanatçılarca bestelenip yorumlanan şiirlerinden oluşan 'barış' albümü büyük beğeni topladı.

10 Mart 2013 07:01:00

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin dünyanın dört bir yanından önemli sanatçılarca bestelenip yorumlanan şiirlerinden oluşan 'barış' albümü büyük beğeni topladı.

Albümdeki yabancı sanatçılar ise Gülen'in şiirlerini romantik ve çok etkileyici bulduklarını, ayrıca böylesi küresel çalışmaların dünya barışına büyük katkı yapacağını vurguladı. Dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Natacha Atlas, Fethullah Gülen'in 'en romantik' bulduğu şiirini seçip yorumladığını dile getirirken, Ukrayna'nın sevilen sanatçısı Bahroma, Gülen'i "romantik bir bilge" olarak tanımlayarak, "Bütün şiirleri içime dokundu" dedi. Albüme adını veren "Ries up u2013 Kalk Yiğidim" şiirini besteleyip yorumlayan Alman sanatçı Chris Buseck ise "Barış içinde birlikte yaşamayı amaçlayan böyle bir projeyi reddedemezdim." diyerek Gülen'in savunduğu değerlerin yayılması gerektiğini vurguladı. İtalyan sanatçı Ely Bruno da, Gülen'in "Yağmur Musıkisi" şiirinden çok etkilenerek aynı parçayı seslendirdiğini dile getirdi. Nil Prodüksiyon'un dünyanın önde gelen müzik şirketi Universal Müzik'le işbirliği yaparak çıkardığı Rise Up - Colours of Peace (Kalk Yiğidim u2013 Barışın Renkleri) albümü için sanatçılara Gülen'in İngilizceye çevrilen 50 şiiri gönderildi. Sanatçılar bu şiirler arasından seçim yaparak kendi ülkelerinde, kendi stüdyolarında çalıştılar.

Albümdeki 12 şiirden "Don't leave me alone - Beni yalnız bırakma" parçasını seslendiren Ukraynalı Bahroma (Roman Baharev) Gülen'i "romantik bir bilge" olarak tanımladı. Baharev, "Fethullah Gülen'i tanımıyordum. Araştırdım, biyografisini okudum. Böylece uzaktan da olsa tanışmış olduk. Çok doğru ve aydınlatıcı fikirleri var. Biz Gülen'i romantik bilge olarak tanımlıyoruz" diye konuştu. Dünyanın dört bir yanında savaş çanlarının çaldığı bir dönemde çok renkli ve çok sesli bir albümde imzası bulunan Natacha Atlas ise barış ve kardeşlik için projeye destek verdiğini söyledi. Albüme adını veren şiiri besteleyip yorumlayan Alman sanatçı Chris Buseck ise "Barış içinde birlikte yaşamayı amaçlayan böyle bir projeyi reddedemezdim." diyerek Hocaefendi'nin savunduğu değerlerin yayılması gerektiğini vurguladı. Buseck'in Rise-up şiirini seçmesindeki ilk etken şiirin başlığı olmuş. Buseck, şarkı sözü olarak yazılmamış bir şiiri bestelerken biraz zorlanmış. Fakat ekiple çalışırken keyif almış, şiirin içeriğinden de oldukça etkilenmiş. Albümde "Music of Rain - Yağmur Musıkisi" şiirini Mazachigno ile besteleyip seslendiren İtalyan müzisyen Ely Bruna, Whitney Houston gibi birçok ünlü şarkıcı ile aynı sahneyi paylaşmış. Soul-jazz ve funk tarzında müzik yapan Ely Bruna, seslendirdiği " Yağmur Musıkisi" şiirinin sözlerini çok beğendiğini ve bu sebeple söz konusu eseri besteleyip seslendirdiklerini kaydetti.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement