Dolar (USD)
18.571
Euro (EUR)
18.1776
Gram Altın
990.42
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Feribot faciasında ölü sayısı artıyor!

Feribot faciasında ölü sayısı artıyor!

Güney Kore'deki feribot faciasında ölü sayısı 9'a yükselirken, kayıp 287 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

17 Nisan 2014 10:34:00

Güney Kore'deki feribot faciasında ölü sayısı 9'a yükselirken, kayıp 287 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Güney Kore'nin güney kıyısı açıklarında dün meydana gelen feribot kazasında yaşamını yitirenlerin sayısı 9'a yükseldi.

Yonhap Haber Ajansı, bölgede etkili olan şiddetli rüzgar ve sağanak yağış nedeniyle güçlükle sürdürülen arama kurtarma çalışmaları sırasında 9 kişinin cesedinin bulunduğunu, 179 kişinin de kurtarıldığını duyurdu.

Kayıp 287 kişinin bulunması için çalışmalar devam ediyor. Yetkililer, deniz suyunun aşırı derecede soğuk olması yüzünden batan feribotun içinde sıkıştıkları sanılan kayıp kişilerin canlı bulunması umudunun hızla tükendiğini açıkladı. Cesedi bulunanlar arasında 4 öğrenci ile 25 yaşında bir öğretmenin yanı sıra 22 yaşındaki bir kamarot da yer alıyor.

555 dalgıç, kaybolanları arıyor

Arama kurtarma çalışmalara 555 dalgıcın yanı sıra 169 tekne ve 29 uçak katılıyor. Batan feribotun çıkarılabilmesi için gönderilen 2 kurtarma vincinin, yarın bölgeye ulaşması bekleniyor.

Güvenlik ve Kamu Yönetimi Bakanı Kang Byung-kyu, "Gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar su altındaki arama çalışmalarına devam ettik. Ancak şiddetli akıntıların suyu bulandırması nedeniyle görüş mesafesi son derece az. Elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz" dedi.

Feribotun kaptanı ile kazadan kurtulmayı başaran mürettebat üyeleri sahil güvenlik tarafından sorgulanıyor. Kazadan kurtulmayı başaran yolcular, gemi personeli suçladı. Yolcular gemi yana yatarken bile personelin kendilerine oldukları yerde kalmalarını söylemekten başka bir şey yapmadıklarını ileri sürdü. Yolcular, gemiyi ilk terk edenin kaptan olduğunu, tahliye işlemlerinin erken başlatılması durumunda ölü ve yaralı sayasının çok az olabileceğine dikkati çekti.

Bu arada kayıp öğrencilerden birinin ailesine bazı yolcuların batan feribotun içinde oluşan bir hava cebinde yaşam mücadelesi verdiğine ilişkin bir mesaj gönderildiği iddia edildi. Polis, mesajın gerçek olup olmadığını bulmaya çalışıyor.

ABD, bölgeye savaş gemisi gönderdi

Feribot kazası, dünya gündeminin de üst sırasında yer aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marief Harf, "korkunç bir trajedi" olarak nitelediği kazada sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileklerini iletti. Harf, ABD'nin arama kurtarma çalışmalarına her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu belirtti. ABD ordusu, bölgeye iki helitopter taşıyan bir savaş gemisi gönderdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'da Güney Kore hükümetine ve kazada sevdiklerini yitirenlere başsağlığı diledi.

Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6,325 ton ağırlığındaki "Sewol" adlı feribot, dün sabah erken saatlerde Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü.

325'i okul gezisine katılan lise öğrencisi olmak üzere 475 yolcu ve mürettebat üyesinin bulunduğu feribotun neden battığı henüz bilinmiyor. Feribotun, sualtındaki bir kayaya çarpmış olabileceği düşünülüyor.

Haftada iki kez Incheon-Jeju seferi yapan feribot, 1994'te Japonya'da üretilmişti. 146 metre uzunluğundaki ve 22 metre genişliğindeki feribot, 921 kişi, 180 arac ve 152 konteyner taşıma kapasitesine sahipti.

AA

Advertisement Advertisement