Esenyurt ve Yenimahalle gözde

Esenyurt ve Yenimahalle gözde

Esenyurt ve Yenimahalle gözde

27 Temmuz 2013 00:00:00

Esenyurt ve Yenimahalle gözde

AA muhabirinin REIDIN Yapı Stoku Analizi Raporu'ndan derlediği bilgiye göre, 2013 sonunda tamamlanacak olan inşaat halindeki projeler baz alınarak yapılan çalışmada konut arzının en yüksek olduğu il İstanbul olurken ilçe olarak bakıldığında Esenyurt öne çıktı.
Konut stokunun yoğunlaştığı bir diğer il olan Ankara Yenimahale'deki arz ile dikkat çekti.
İstanbul dışındaki diğer illerin konut arzları, stüdyo, 1+1 ve 2+1 daire tiplerinde İstanbul'un oransal olarak gölgesinde kalırken, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinde kendilerini gösteriyor. Özellikle Adana'da en küçük daire tipi 3+1 olarak gözlemlenirken, Bursa'da da yine Adana'da olduğu gibi büyük daire tiplerinin öne çıkması dikkat çekiyor. Ankara ve İzmir ise diğer illere göre daha homojen bir dağılım sergiliyor.
1+1 konutların yüzde 93'ü İstanbul'da yapılıyor
Rapora göre, tüm konut tiplerinde en çok dairenin yapıldığı il İstanbul. 1+1 konutların yüzde 93'ü İstanbul'da yapılırken, yüzde 4'ü Ankara'da, yüzde 3'ü de İzmir'de yapıldı.
Türkiye genelinde 2+1 ve 3+1 daire tiplerinde artış yaşanıyor
REIDIN Veri Uzmanı Hilal Erdoğan Şumnu, 2013 konut stoku sayıları incelendiğinde önceki yıllara göre, Türkiye genelinde geliştirilen stüdyo ve 1+1 daire tiplerinde oransal olarak azalış yaşanırken, 2+1 ve 3+1 daire tiplerinde artış yaşandığını belirtti.
Şumnu, konut talebinin yatırımdan nispeten barınmaya geçmesinin bu yöndeki arzı etkilediğini ifade ederek, "Türk aile yapısının da görece küçük tipli konutlara eğiliminin az olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki süreçte de 2+1 ve 3+1 daire tiplerinin oransal olarak yukarılardaki yerini koruyacak" dedi.

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement