Dolar (USD)
18.0868
Euro (EUR)
18.2695
Gram Altın
1022.44
BIST 100
3020.01
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Er Rakib zikrinin faziletleri, Esmaül Hüsna

Er Rakib zikrinin faziletleri, Esmaül Hüsna

Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor.Esmaül Hüsnada Allahın 99 ismi bildirilmiştir. Er Rakib ismi de bunlardan bir tanesi. Er Rakib kendisinden hiçbir şey gizlenmeyen, her şeyi bakıp gören anlamına geliyor. İşte Er Rakib Esmaül Hüsnasının manası ve faziletleri...

25 Haziran 2021 11:58:50

Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor.Esmaül Hüsnada Allahın 99 ismi bildirilmiştir. Er Rakib ismi de bunlardan bir tanesi. Er Rakib kendisinden hiçbir şey gizlenmeyen, her şeyi bakıp gören anlamına geliyor. İşte Er Rakib Esmaül Hüsnasının manası ve faziletleri...

Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor.Esmaül Hüsnada Allahın 99 ismi bildirilmiştir. Er Rakib ismi de bunlardan bir tanesi. Er Rakib kendisinden hiçbir şey gizlenmeyen, her şeyi bakıp gören anlamına geliyor. İşte Er Rakib Esmaül Hüsnasının manası ve faziletleri...

Er-Rakîb Anlamı Nedir?

Her varlığı ve her olayı hemen görüp, gözeten anlamına gelen Er-Rakîb isminin anlamı birçok farklı şekillerde açıklanmıştır. Er-Rakîb isminin manalarını aşağıda sizlere açıkladık.

- Gözetleyip kontrol eden.

- Kendisinden hiçbir şey gizlenmeyen ve bakıp gören.

- Bütün varlıklar için gözcü ve bütün işleri murakabesi altında bulunan.

- Bir şeyi koruyan ve devamlı kontrol eden anlamlarına gelmektedir.

Er-Rakib isminin ebced dereleri ve zikir saatleri bulunmaktadır. Bunlarda ilki zikir adedidir. Zikir adedi 312 saat olmalıdır.Zikir saati ise Zühre saatidir. Bunun dışında zikir günü cuma günleridir. Bu zikir Er-Rakib veya -Ya Rakîb diyerek zikir saatlerinde çekilir.

Er-Rakib : Gözetleyip kontrol eden.

Er-Rakib : Bakıp gözeten ve kendisinden hiçbir şey gizlenemeyen.

Er-Rakib : Bütün varlıklar üzerinde gözcü, bütün işler murakabesi altında bulunan.

Er-Rakib : Bir şey’i koruyan ve devamlı kontrol altında bulundurana Rakîb derler; bu da bilgi ve muhafaza ile olur.

Allah Teâlâ, bütün varlıkları her lâhza gözetip duran bir şâhid, bir nâzırdır. Hiçbir şey’i kaçırmaz. Her birini görür ve herkesin yaptığına göre karşılığını ecrini ve mükafatını mutlak verir.

Er-Rakib : الرقيب

Cenab-ı Hak Buyuruyor:

BismilahirRahmanirRahim

“Allah her şeyi gözetler” (Ahzab, 52)

“Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.” (Nisa, 1)

“Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin, dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyla görensin. “ (Maide, 117)

Er-Rakib İsmi Kur’an-ı Kerim’in 3 Yerinde Geçmektedir.

Rakib, koruyup gözetleyendir. Öyleki hiçbir şey O’ndan kaybolmaz. Gizlilikleri ve sırları bilen, görendir. Hiçbir söz ve gizli konuşma O’na gizli değildir. Allah, unutmasının mümkün olmadığı mutlak ilmiyle bütün varlıkları gözetleyip denetleyendir.

Her müslüman, Yüce Allah’ın kendini ve bütün varlıkları gözetlediğini, onları murakebe ettiğini, bunun için herkese iki melek tayin ettiğini, bu meleklerin insanın her sözünü ve her fiilini yazıp kaydettiğini, Allah’ın ahirette ceza veye mükafatı bu murakebeye göre vereceğini heran bilmesigerekir.Kullar olarak gaflete dalnadan uyanalım ve herdaim uyanık olalım…

Allah’ın kendisini gözetlediğine dair bilgisi kesinlik (yakîn) derecesine ulaşan kimse, ömrünü boş ve yararsız işlerde harcamamalıdır.

Bu Mü’minun suresinde Rabbimiz çok güzel açık ve net olarak açıklamıştır.

Mü’minun Suresinin birinci ayeti de:

“Şüphesiz o müminler kurtuluşa ermiştir.”

Mü’minun ikinci ayeti de:

” Onlar ki, namazlarında huşûludurlar.”

Mü’minin suresi 3. Ayetinde de Rabbimiz buyuruyor ki;

“Onlar ki, beyhude işe boş lafa bakmazlar.”

Yani bir kul önce iman edecek, imandan sonra da namaz kılarak kurtuluşa erecek.

Bunu Rabbimiz Kuran-ı Kerimin birçok ayetinde açıklıyor… Mü’minin kurtuluşu kalbdeki imanından sonra namazıdır…

Kul olarak alıp verdiğimiz nefesleri bile O’nun zikriyle almaya çalışırız. Her nefes zikrullah. Kalb ile dil ile huşu ile Allahı zikret…

Bütün davranış, işlerinde ve sözlerinde O’nun emir ve yasaklarına uygun hareket ve davranışlarda bulunur, insanlarlailişkilerini bu esas üzere düzenmesi gerekir. Rabbin kendisini gözetlediğini unutmayan kalp, kalp ilimlerinde ileri derecelere de böylelikle ulaşmış olur.

Er-Rakib İsminin Ebced Değeri ve Zikir Saati:

Zikir Adedi : 312

Zikir Saati : Zühre

Zikir Günü : Cuma

Bu zikir Er-Rakîb – Ya-Rakîb diyerek zikir saatlerinde çekilir.

Er-Rakîb Faziletleri Nedir?

- Er-Rakîb ismi gizli ve aşikar, maddi veya manevi tüm işlerden Allah'ın koruması için, büyülerin bozulması için toplam 312 kez “Ya Rakîb Celle Celalühü” diyerek okunmalıdır.

-Bu ismi hayatından korkulan cenin üzerine 7 kez “Ya Rakîb Celle Celalühü” diyerek okunması gerekmektedir.

- Bu ismi çocukların dışarı çıktıkları zaman kötü hareketlerinden emin olunmak için eli çocuğun boynu üzerine konulır ve 7 kere “Ya Rakîb Celle Celalühü” denip okunmalıdır.

- Bu ismi kişi kendü üzerine veya ehli ve evladı üzerine veya malı üzerinde “Ya Rakîb Celle Celalühü” diyerek 7 okur ise Allah'ın emanında olur. Allah onları koruması altına alır.

Er-Rakib ism-i şerifi, gizli ve aşikar, maddi ve manevi bütün işlerinden Cenab-ı Allah’ın koruması altında olmak ve yapılan büyü ve tılsımların bozulması için, “Ya Rakîb Celle Celalühü” diyerek 312 defa okunacak.

Er-Rakib ism-i şerifi hayatından korkulan cenin üzerine 7 defa “Ya Rakîb Celle Celalühü” diyerek okunması gereklidir.

Er-Rakib ism-i şerifi çocuğun dışarı çıktığında kötü hareketlerinden bizinillah emin olunmak için elini çoçuğunun boynu üzerine konulduktan sonra 7 kere “Ya Rakîb Celle Celalühü” deyip okunacak.

Er-Rakib ism-i şerifi, kişi endi üzerine, yahut ehli veya evladı üzerine veyahutda malı üzerine “Ya Rakib Celle Celalühü” diyerek yedi kere okusa onlar Hak Tealanın emanında olur, Allah onları emniyeti yani koruması altına almaktadır.

Bir Hadis

“Kim bu dünyada bir müslüman kardeşinin ayıbını örterse Allahda onun bu dünyada ve ahirette ayıbını örter.”

Kuran-ı Kerim’den Bir Dua Ayeti

“Rabbimiz! Doğrusu Sen gizlediğimizi de, açığa vurduğumuzu da bilirsin.Yerde ve gökte hiçbir şey Senden gizli kalmaz.”

İbrahim Suresi : 38. Ayet

El Kerim isminin manası nedir? Zikrinin faziletleri nelerdir? Esmaül Hüsna

Advertisement Advertisement