Dolar (USD)
18.6424
Euro (EUR)
19.6655
Gram Altın
1073.02
BIST 100
4855.92
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Enerjisi temiz 'Yeşil Bursa'

Enerjisi temiz 'Yeşil Bursa'

Türkiye'nin sanayileşme, üretim ve istihdam noktasında en büyük illerinden olan Bursa, nam-ı diğer 'Yeşil Bursa', enerjiden sağlığa, ulaşımdan haberleşmeye şehrin tüm enerji ihtiyaçlarını rüzgar, su, güneş ve geri dönüşüm gibi sürdürülebilir kaynaklardan karşılıyor.

26 Eylül 2022 17:01:05

Türkiye'nin sanayileşme, üretim ve istihdam noktasında en büyük illerinden olan Bursa, nam-ı diğer 'Yeşil Bursa', enerjiden sağlığa, ulaşımdan haberleşmeye şehrin tüm enerji ihtiyaçlarını rüzgar, su, güneş ve geri dönüşüm gibi sürdürülebilir kaynaklardan karşılıyor.


Türkiye’nin sanayileşme, üretim ve istihdam noktasında en büyük illerinden olan Bursa, nam-ı diğer ‘Yeşil Bursa’, enerjiden sağlığa, ulaşımdan haberleşmeye şehrin tüm enerji ihtiyaçlarını rüzgar, su, güneş ve geri dönüşüm gibi sürdürülebilir kaynaklardan karşılıyor.

Şehri geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, yeşil kimliğinden uzaklaşan şehrin yeniden ‘Yeşil Bursa’ olarak anılması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı noktasında da önemli bir mesafe kat etti. İstanbul’un ardından en fazla sanayi ihracatının gerçekleştiği Bursa da sanayileşmeye paralel olarak kirlilikten nasibini alırken; Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan çevre yatırımlarına ağırlık verirken diğer taraftan enerji ihtiyacını rüzgar, su ve güneş gibi doğal kaynaklardan karşılamaya başladı.

‘Bursaray’ların çatısı güneşlendi

Tüketimin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması hedefiyle daha önce BUSKİ’ye ait arıtma tesisleri ve su depolarının üzerine yerleştirilen güneş panelleri ile elektrik enerjisi üreten Büyükşehir Belediyesi, Güneş Enerji Santrali (GES) projelerine şehir içindeki metro duraklarını da ekledi. Büyükşehir Belediyesi ve TEK Enerji iş birliğinde, 30 Bursaray istasyonunun çatısına yıllık yaklaşık 2 megavat kapasiteli santral kuruldu. Organize Sanayi ve Acemler istasyonlarında enerji üretimine başlandı.

10 yılda 17 milyon TL tasarruf

Santrallerin kurulumu, devreye alınması, UEDAŞ kabulü, 10 yıllık bakım-onarımı, sigortalanması, garantisi, sistem işletim bedeli, proje bedeli, başvuru bedelleri gibi ek masrafları yüklenici firma üstlenecek ve sistem 10 yıl sonra tamamen Burulaş’a devredilecek. İstasyonlarda güneşten elde edilecek enerjiyle, istasyon iç ihtiyaçlarının yüzde 47’si güneş enerjisinden karşılanacak. 10 yılda istasyonların 45 milyon kilovatsaat olan enerji ihtiyacının 21 milyon kilovatsaati güneşten karşılanacak ve 17 milyon TL’lik tasarruf sağlanacak.

Metan gazı enerjiye dönüşüyor

Yenikent katı atık depolama alanında metan gazından elektrik üretimi yapılırken, saatte 9,8 megavat gücünde 47 bin konutun enerji ihtiyacına eşdeğer elektrik üretimi gerçekleştiriliyor. 2012 yılından bu yana yaklaşık 510.692.496 kilovat elektrik üretilerek, 254.322.100 metreküp gazın atmosfere karışmadan enerjiye dönüşümü sağlandı. Büyükşehir Belediyesi, son olarak yap-işlet-devret modeliyle şehre Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Tesisini kazandırdı.

75 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanacak

Tesiste metan gazından elektrik üretiliyor. Böylece sahaya giden atık miktarında yüzde 50’lik azalma meydana geliyor. Biyogaz tesisinde ilk tankın devreye alınmasıyla, halen saatte yaklaşık 2 megawatt enerji üretiliyor. Yılsonuna kadar enerji üretim kapasitesi yaklaşık 10 megawatt/saate ulaşacak ve deponi gazı ile birlikte 12 megawatt /saat enerji üretimi gerçekleştirilerek, yaklaşık 75 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanmış olacak.

51 bin 689 hanenin enerjisi çamurdan

BUSKİ tarafından projelendirilip Doğu Atıksu Arıtma Tesisinde inşa edilen ve 2018 yılında üretime başlayan çamur yakma tesisi Türkiye’de bir ilk. Günlük 400 ton kapasiteli yakma tesisine, Büyükşehir bünyesindeki 11 ileri arıtma tesisinden gelen çamur tamamıyla yakılıp enerjiye dönüştürülüyor. Tesiste geçtiğimiz yıl 101 bin 456 ton çamurun yakılmasıyla toplam 13 milyon 680 bin kilovat saat elektrik enerjisi üretilirken, toplamda 500 bin ton çamur bertaraf edildi ve elektrik enerjisi yaklaşık 60 milyon kilovat saati buldu.

‘Emanete sahip çıkıyoruz’

Bu üretimin 9.5 milyon kilovat saatini arıtma tesislerinde kullanarak yaklaşık 5.5 milyon TL kazanç sağladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “1 evin ayda ortalama 150 kilovat saat enerji harcadığını düşündüğümüzde, bu tesiste her gün 51 bin 689 hanenin tüketimine eşdeğer elektrik enerjisi üretiyoruz. Çevreyi atalarımızın mirası değil çocuklarımızın emaneti olarak görüyor ve emanete en iyi şekilde sahip çıkmak için canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

Enerji ihtiyacının yüzde 15’i HES ve GES’lerden

Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ’nin Doğancı Barajı’ndan gelen suların Dobruca Arıtma Tesisleri’nde arıtıldıktan sonra aktarıldığı d0, d13 ve d12-2 su depoları girişinde Hidroelektrik Santralleri (HES) kurarak Türkiye’ye örnek model oluşturdu. Yine BUSKİ’ye ait batı arıtma, doğu arıtma ve d46, d12-2, su depolarının üzerine konuşlandırılan Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yatırımları ile güneşten elektrik üretimi başlandı. BUSKİ, 3 adet HES ve 4 adet GES yatırımıyla yıllık enerji ihtiyacının yüzde 15’ini karşılar hale geldi.

HES’ler ve GES’ler hizmete alındığı tarihten bugüne kadar 56.664.071 kwh’lık elektrik enerjisi üretildi. Önümüzde süreçte BUSKİ marifetiyle 5 adet HES ve 3 adet GES tesisi daha hayata geçirilecek.

‘Tam bağımsız enerji için önemli adımlar attık’

Şehre yapılan çevre ve sürdürülebilirlik yatırımlarıyla ilgili konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Enerji, sağlık, ulaşım ve haberleşme gibi yaşamsal ihtiyaçların karşılanmasında kaynakların verimli kullanımı hayati önem taşıyor. Dolayısıyla enerjide tam bağımsızlık için şehirlerimizin üzerine düşen çok büyük sorumluluklar var. Biz de Bursa olarak bu konuda çok önemli adımlar atıyoruz” dedi.

‘Metro’ların enerjisinin yüzde 47’si güneşten

“Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak güneş enerjisi, hidroelektrik ve rüzgar santralleri gibi farklı alternatifleri şehrimize uygulayıp, yenilenebilir enerji noktasında kurumsal adımlar atıyoruz” diyen Başkan Aktaş, “Metro istasyonlarına uyguladığımız güneş enerji santralleri ile istasyonlarda kullanılan iç tüketimin yüzde 47’sini güneşten karşılamış olacağız. Kalan 28 istasyonumuzda kurulum tamamlandı ve yakında üretim başlayacak" ifadesini kullandı

Yeni hizmet binasının çatısı GES kurulacak

Metro istasyonlarının yanı sıra GES projeleri kapsamında; Büyükşehir yeni hizmet binası çatısı ve açık otoparkı ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin çatısına toplam 4.4 megavat, Muradiye Su Fabrikası’nın çatısına da 1,8 megavatlık GES yatırımı kurulacak.

Advertisement Advertisement