Dolar (USD)
17.9628
Euro (EUR)
18.2644
Gram Altın
1026.51
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Elektrikli araçta 400 bin TL'ye kadar indirim!

Elektrikli araçta 400 bin TL'ye kadar indirim!

Elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarını yeniden belirleyen teklif meclisten geçti. Bu durum birçok elektrikli otomobilin fiyatını düşürecek.

04 Temmuz 2022 09:01:15

Elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarını yeniden belirleyen teklif meclisten geçti. Bu durum birçok elektrikli otomobilin fiyatını düşürecek.

Geçtiğimiz günlerde torba yasaya dahil edilen elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarını yeniden belirleyen teklif, mecliste düzenlenen oylamada kabul edildi.

Düzenleme, hali hazırda bayilerde satılan ve önümüzdeki dönemde de satışa sunulması planlanan birçok elektrikli otomobilin fiyatını da düşürecek.

Elektrikli araçların yeni ÖTV oranlarına bakacak olursak, motor gücü 160 kW'ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin TL'yi aşmayan elektrikli otomobillerin yeni ÖTV oranı yüzde 10 olacak.

Aynı motor gücüne sahip fakat matrah değeri 700 bin TL'yi aşan elektrikli araçların yeni ÖTV oranı ise yüzde 40 olacak.

Motor gücü 160 kW'ı geçen elektrikli otomobillerde ise, matrah değeri 750 bin TL'yi aşmayanlar yüzde 50, aşanlar ise yüzde 60'lık vergi dilimine girecek.

Eskiden durum nasıldı?

En son Şubat 2021'de yapılan düzenlemede ise, motor gücü 85 kW'ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10, motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW geçen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı ise yüzde 60 şeklindeydi.

Elektrikli otomobillerin ÖTV'sinde yapılan değişiklikte, oranlar haricinde en büyük değişikliğin hesaba matrah değerlerinin de eklenmesi olduğu görülüyor.

MINI'de 400 Bin TL, Kona'da 100 bin TL indirim

Pazardaki Çinli modeller Skywell ET5 ve Seres 3 ise, ÖTV değişikliğinden en çok etkilenen otomobiller arasında yer alıyor.

Her iki otomobilin de ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 10'a düşerek tüketicisine yaklaşık 300 bin liradan fazla fiyat avantajı sağlayacak.

MINI Cooper SE ve Hyundai Kona Elektrik de, ÖTV oranlarında büyük değişim yaşayan otomobiller olarak dikkat çekiyor.

Cooper SE'nin mevcuttaki yüzde 60 ÖTV oranı yüzde 10'a, Kona Elektrik'in ise ÖTV oranı yüzde 25'ten yüzde 10'a inecek. MINI'nin fiyatındaki indirim miktarı yaklaşık 400 bin TL'yi bulurken, Kona'daki indirim tutarı ise 100 bin TL'yi aşacak.

Modeller üzerinden yapılan incelemede, elektrikli otomobillerin ÖTV'sinde yapılan değişikliğin çoğunlukla orta segment ve ana akım markalara yaradığı, premium modelleri ise es geçtiği görülüyor.

Lüks otomobilleri es geçti

Yapılan değişikliğin tüketiciye nasıl yansıyacağını anlamak için ise, elektrikli otomobillerin fiyatlarını incelemekte fayda var.

Örneğin, Renault'un 80 kW güce sahip Zoe modeli, yapılan ÖTV değişikliğinden etkilenmeden yüzde 10 vergi diliminde kalmayı sürdürecek.

Zoe haricinde premium otomobil üreticilerinden BMW'nin iX3, iX, i4 gibi elektrikli otomobilleri de yeni düzenlemede belirlenen 160 kW güç değeri ve 750 bin TL'lik matrah değerlerini aştıkları için vergi oranlarını en yüksek dilim olan yüzde 60'ta tutmaya devam edecekler.

Benzer durum diğer premium otomobil markaları için de geçerli.

Jaguar I-Pace, Mercedes-Benz'in EQA, EQB, EQC, EQE ve EQS modelleri gibi premium elektrikli otomobillerin ÖTV oranları da yapılan değişiklikten etkilenmeden yüzde 60'lık dilimde kalacak.

Kaynak: Habertürk