Dolar (USD)
18.5701
Euro (EUR)
18.1919
Gram Altın
992.16
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Dünya'nın şairi İstanbul'da

Dünya'nın şairi İstanbul'da

6-9 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali ile İstanbul dünyanın şairlerine ev sahipliği yapacak. Sultanbeyli Belediyesi'nin düzenlediği program sevginin, aşkın ve matemin ortak dilini yansıtacak.

27 Şubat 2013 07:00:00

6-9 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali ile İstanbul dünyanın şairlerine ev sahipliği yapacak. Sultanbeyli Belediyesi'nin düzenlediği program sevginin, aşkın ve matemin ortak dilini yansıtacak.

HABER MERKEZİ

Adını, dünyada sadece İstanbul'un Sultanbeyli ilçesi sınırları içerisindeki Aydos Ormanları'nda yetişen "İstanbulensis" çiçeğinden alan II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali'ne sayılı günler kaldı. Büyük festivalin son hazırlıkları yapılıyor. Sultanbeyli Belediyesi düzenlediği toplantıyla festival hakkında basına bilgi verdi.

Şiir tüm şehri saracak

Toplantının açılış konuşmasını yapan Festival Düzenleme Kurulu Başkanı Özcan Ünlü, "Birçok şiir festivaline hem şair, hem de gazeteci olarak katıldım. Şiir adına, 4 gün süren ve bu kadar yoğunlukta bir festivali ilk kez Sultanbeyli Belediyesi yapıyor. Emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ederim" dedi. Etkinliğin önemli bir farkının da şairlerin sadece salonlarda değil, şehrin çeşitli üniversite ve liselerinde de şiirseverlerle buluşması olduğunu söyleyen Ünlü, "Şiir hem Sultanbeyli'yi, hem de tüm şehri saracak. Öte yandan hazırladığımız kitapla kütüphanelerimizi süsleyecek. Şiirlerimizin çevirisini yapıp kitaba katkı sunan Mesut Şenol Bey' e de teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Kültürel değişim

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise, "2010 yılına 20 yıllık logomuzu değiştirerek girmiştik. Bugüne kadar kimselerin bilmediği İstanbulensis çiçeğimizi dünyaya duyurduk. Sonrasında ise çiçeğimizi şiirler buluşturduk ve festivalimizi düzenledik" dedi. Sultanbeyli'yi fiziki anlamda yeniden inşa etme gayretinde olduklarını söyleyen Keskin, "Hükümetimizin de desteğiyle bunu gerçekleştiriyoruz. Fiziki gelişmişlik kadar önemli bir husus daha var ki, o da eğitim ve kültür alanında yapılacaklardır. Her belediye başkanının bir hayali vardır. Biz de Sultanbeyli'nin eğitim ve kültür vadisi olmasını hayal ediyoruz" diye konuştu.

52 yazar festivale katılacak

II. İstanbulensis Şiir Festivali'nde dünyanın ve ülkemizin 52 saygın söz ustası şiirlerini sunacak. İspanya'dan Jorge Padron Justo, Makedonya'dan Mateja Matevski, Tataristan'dan Ewa Sonnenberg, İtalya'dan Anna Santaliquido, Filistin'den Fatena Al-Ghorra, Kazakistan'dan Tanagöz İlyasova, Mısır'dan Salahuddin Abdullah Abdulhalim, Uruguay'dan Alfredo Fressia, Küba'dan Rodriguez Nunez Victor, Romanya'dan Fatma Sadak, Güney Afrika'dan Mongane Wally Sarote gibi ünlü şairlerin katılacağı festivalde, Türkiye'den ise şu şairler şiirlerini izleyenler için seslendirecek: Gökhan Akçiçek, Hüseyin Akın, Mehmet Aycı, Hasip Bingöl, Metin Celal, Süleyman Çelik, İhsan Deniz, Nurettin Durman, Yusuf Dursun, Mustafa Baki Efe, İbrahim Eryiğit, Mehmet Şah Erincik, Alper Gencer, Ferman Karaçam, Hüseyin Kaya, İsmail Kılıçarslan, Osman Konuk, Şakir Kurtulmuş, Yaşar Bedri Özdemir, Gonca Özmen, Ayşe Sevim, Bilal Tırnakçı, Hayriye Ünal, Bestami Yazgan, Mevlana İdris Zengin, Hatice Akkanat, Ziya Paşa Akyürek, Mehmet Baş, Mahmut Feyzi, Ulaş Konuk, Resul Tamgüç, Taner Taştekin, Habil Tecimen, Yeprem Türk ve Ayşegül Ünal.

Şairler okullarda

"Dört Kıta Tek Mısra İstanbul" sloganıyla, dünyanın şairini ağırlayacak olan şiir festivali kapsamında, okullarda özel etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca ülkemizin en önemli çocuk edebiyatı şair ve yazarları da eserlerini seslendirecek.

8 Mart 2013 Dünya Kadınlar Günü düzenlenecek sadece kadınlara özel "Dünya Kadınlarından Şiir ve Söz" etkinliğinde ise yerli ve yabancı şairler radyo programcısı Saniye Öztürk'ün moderatörlüğünde konuklara şiirlerini okuyacak.

Türkiye'nin en büyük şiir etkinliklerinden biri olan II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali'nin açılışı 6 Mart'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak. Açılışta, 'kent ozanı' olarak tanınan müzik adamı ve yorumcu Bülent Ortaçgil Birsen Tezer ile birlikte konser verecek. Sultanbeyli Belediyesi Kültür Merkezi'ndeki kapanış programının sonunda ise Feridun Düzağaç en seçme şarkılarıyla şiir severlere seslenecek.

Advertisement Advertisement