Dolar (USD)
17.9331
Euro (EUR)
18.4099
Gram Altın
1039.38
BIST 100
2864.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

E-şarj noktalarında TikTak'tan çok şikayet var

E-şarj noktalarında TikTak'tan çok şikayet var

Eşarj hızlı şarj istasyonunda sürekli TikTak elektrikli aracıyla karşılaşan EV kullanıcıları, ciddi mağduriyetler yaşıyor. Eşarj'a şikayette bulunan sürücüler, duruma çözüm bulunmasını istiyor.

04 Temmuz 2022 17:16:20

Eşarj hızlı şarj istasyonunda sürekli TikTak elektrikli aracıyla karşılaşan EV kullanıcıları, ciddi mağduriyetler yaşıyor. Eşarj'a şikayette bulunan sürücüler, duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Haber: Fırat İpek

TikTak, İstanbul’da araç parkına kattığı 400 adet Zoe’yi, Eşarj hızlı şarj istasyonunda gece yarısından itibaren başlayıp bölgedeki son Zoe şarj olana kadar devam ettiriyor. Her gittiğinde TikTak elektrikli aracıyla karşılaşan diğer EV kullanıcıları, ciddi mağduriyetler yaşıyor. Eşarj’a şikayette bulunan sürücüler, duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Türkiye’deki yüzde 100 elektrikli araç sayısı dünyanın gerisinde olsa da her geçen yıl satışlar artıyor. Geçtiğimiz yılın Ocak-Mayıs ayında 617 adet satışa ulaşan elektrikli araçlar, 2022 yılının aynı aylarında bin 764 adet olarak kayıtlara geçti. Böylece Türkiye’deki toplam elektrikli araç sayısı 6 binin üzerine çıktı. Ülkemizde satış yapan tüm global araç markaları bir bir elektrikli araç modellerini tüketicilerle buluştururken, 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkacak olan yerli aracımız Togg, sektörü daha da hareketlendirecek.

400 adet Zoe kiralamada

Her ne kadar içten yanmalı motorlu araçlara nazaran elektrikli araçlar daha pahalı olsa da vatandaşların ve kurumsal firmaların ilgisi büyük. Bu firmalardan biri de yeni nesil ulaşım çözümleri sunan, araç paylaşım markası TikTak. Dakikalık kiralama şirketi TikTak, geçtiğimiz aylarda çevre dostu ve elektrikli araç kullanımını teşvik eden bir anlaşmaya imza atarak, 400 adet tam elektrikli Renault Zoe modelini bünyesine kattı. Böylece, milyonlarca dolarlık bu anlaşma sonrasında Zoe’ler şehir içi ulaşımda, dolaşıma girdi.

‘Uzun süre beklemek zorunda kaldım’

İlk olarak İstanbul’da kiralamaya başlanan Zoe’ler, Eşarj’ın7/24 halka açık 50 kW DC hızlı şarj istasyonlarında şarj ediliyor. TikTak’ın personeli, özellikle gece yarısından itibaren Zoe’lerin birini şarja takıp diğerini getiriyor ve bu o bölgedeki tüm araçlar şarj olana kadar devam ediyor. Bu durum İstanbul’daki diğer elektrikli araç kullanıcılarında ciddi mağduriyetler oluşturmuş durumda. Ben de bu mağduriyeti yaşayanlardanım. İki gece üst üste Eşarj noktasına gittiğimde, TikTak’a ait Zoe’ler nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kaldım.

zoesarj_4caf63a1ad8d39f9a6c2276095a0444e.jpeg

Hangisine gitsem TikTak aracı

Yaşadığım hadiseyi şöyle anlatayım; “Güzergahım üzerindeki iki farklı noktada 7/24 halka açık Eşarj istasyonu vardı. Hangisine gitsem TikTak aracı Zoe şarj ünitesindeydi. Hatta birinde iki adet hızlı şarj ünitesi vardı ki ikisinde de Zoe vardı. Personel birini bırakıp, diğerini getirmeye gittiği için, haliyle aracın başında kimse yoktu. Bu konuyu Eşarj müşteri hizmetlerini arayıp ilettiğimde ise, diğer elektrikli araç sahipleri tarafından da çok şikayet geldiğini söyledi. Umarım Eşarj ve TikTak yöneticileri bir çözüm üretip, mağduriyetleri giderir.”

496 şarj istasyonu var

Ayrıca Türkiye’de 3 binden fazla şarj ünitesi bulunurken, istasyon sayısı da bin 700’ler civarında. Aytemiz, Shell, Borusan Otomotiv showroom’ları ve Renault gibi bazı şirketlerin bayilerinde kurulu istasyonları bulunan Eşarj, Türkiye'de 269 lokasyonda 258’i hızlı şarj istasyonu olmak üzere 496 şarj istasyonu ile faaliyet gösteriyor. Eşarj, mevcut şarj istasyonlarında 50 kW, 24 kW DC ve 22 kW AC başta olmak üzere çeşitli hızlarda şarj hizmeti sağlamaktadır.