​Bara nerede kullanılır?

​Bara nerede kullanılır?

12 Temmuz 2021 21:58:00

Bara nerede kullanılır sorusunu cevaplamadan önce bu ürünün ne olduğuna değinmek gerekir. Bara dediğimiz parça, elektrik enerjisinin tek bir sistem üzerinden kontrol edilmesini sağlayan bir parçadır. Elektrik enerjisinin aynı frekans ve gerilim buluşup dağıtıldığı ünite olarak da bilinir.

Bara ne işe yarar sorusunun cevabı böylece bir miktar cevaplanmış olur. Yine de ek yapmak gerekirse; bara aracılığıyla üniteler birbirleri ile irtibat halinde kalır.

BARA ÖZELLİKLERİ

Bara özellikleri konusuna yakından baktığımız zaman karşımıza ilk önce bu malzemelerin iletken yapısı çıkar. Baralar iletken parçalardır ve bu sebeple elektrik sisteminde kullanılırlar. Genel olarak bakır madeninden imam edilirler. Bakır madeninin yanı sıra alüminyum dan üretilen baraları bulmak da mümkündür. Baraların üretildiği bu iki maden arasındaki fark ise; bakır olanlar alüminyum olanlara göre daha fazla iletkenliğe sahiptir. Hatta bu iletkenliğin yüzde 25 civarında daha fazla olduğu söylenir.

Bara malzemesinin oksitlenmemesi için faz sıralamasının belirli olması önemli bir detaydır. Bu durum akım yoğunluğunun arttırılıp soğuma işleminin başlamasını sağlama noktasında da katkıda bulunur.  Baralar çeşitli renklere boyanır ve bu renkleri temsil harfler ile temsil edilir.

Örneğin R- sarı, S- yeşil ve  T- mor anlamı taşır. Kullanımın kolaylaşması adına bu çalışma önem taşır. Renkler sayesinde enerji sistemi üzerinde çalışanlar zamandan tasarruf edebilir.

BARA NERELERDE KULLANILIR?

Bara nerelerde kullanılır sorusuna daha yakından eğilmek gerekirse; trafo merkezleri, santraller, elektrik dağıtım panoları ve ölçme merkezleri bunlara örnek olarak gösterilebilir. Elektrik santrallerinde üretilen enerjinin şalt sahalarına iletilmesinde de bara önemli görevler üstlenir.

Bara, nötr, faz ya da toprak iletkeni olarak kullanılabilir. Bunların dışında, baraların çeşidine göre kullanıldığı alanlar da bulunur.

Bara çeşitleri şu şekildedir:

·        Bakır lama ya da alüminyum lama

·        Bakır boru ya da alüminyum boru

·        Çelik özlü (St-Al) alüminyum iletken

Çeşide göre gittiğimiz zaman; bakır lama genel olarak iç tesislerde tercih edilir. Boru şeklinde olanlar ise dış tesiste kullanılır. İletken olanlar da tıpkı boru şeklinde olanlar gibi daha çok dış tesis denilen şalt sahalarında görev yapar.

BARA MODELLERİ NELERDİR?

Bara  modelleri nelerdir dediğimiz zaman karşımıza dört farklı model çıkar. Bu modeller şu şekilde sıralanır.

·        Çift bara sistemi

·        Tek bara sistemi

·        Santral içi ihtiyaç bara sistemleri

·        Yardımcı baralar

Yukarıda da görüldüğü gibi 4 farklı çeşide ayrılan bara modelleri farklı alanlarda kullanılır. Hangi modelin nerede kullanılacağı, görev yapacağı bölgenin özellikleri, enerji miktarının sürekliliği ve enerji miktarının beslendiği kaynağa göre belirlenir.

Bara dediğimiz parça, tesislerde kullanılacak enerjinin sistemler aracılığıyla cihazlara aktarılmasına yardımcı olan parçadır ve bu nedenle elektrik yüküne bağlı olarak kullanım için uygun bara modeli seçilebilir.

Yorumlar

 
Advertisement Advertisement Advertisement