​Bakır bara ile alüminyum bara farkı

​Bakır bara ile alüminyum bara farkı

21 Ekim 2021 16:11:17

Bakır bara  ile alüminyum bara farkı isimlerinden de anlaşılacağı üzere temelde üretildikleri hammaddeye göre ayrılır. Dolayısıyla aralarındaki özellikler de imal edildikleri madene göre değişiklik gösteriyor. Bu noktada en önemli fark, iletkenlik noktasında görülüyor. Bakır madeninden üretilen baralar alüminyum madeninden baralara göre daha iletken bir yapıya sahiptir. Bu iletkenlik farkını yüzde 25'e kadar çıktığı ifade edilir. Ayrıca, bakırdan imal edilen baraların alüminyumdan imal edilen baralara oranlara daha dayanıklı olduğu söylenir.

 

Bu tip avantajlar elektrik sistemi açısından oldukça önemlidir. Zira direkt olarak elektik verimliliğini etkileyen faktörlerdir.

 

BAKIR BARA NE İŞE YARAR?

 

Bakır bara ne işe yarar sorusunun cevabı aslında bu ürünün ne olduğunu da açıklar. Öncelikle bara denilen parça elektrik enerjisinin toplanması ve dağılması işlemleri için kullanılan bir parçadır. Bunu işlemler yapılırken enerji aynı frekans ve geriliminde bir araya getirilir. Bakır baralar da bu işlemi yapan ve bakır madeninden imal edilen ürünlerdir.

 

Bakır baralar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Görev yaptıkları sahada ve ünitede elektrik akımının en iyi şekilde iletilmesi için çalışırlar. Parlak bir görünüme sahip olan bu parça ince kaplama ile üretilir. Bakır bara yüksek çekme gücü ve optimum mekanik güç ile görev yapar.

 

Bakır bara denilen bu malzeme daha çok elektrik enerjisini ile alakalı projelerde kullanılır. Bunun yanı sıra farklı yapılarda bulunan akışkanlar ile gazların iletimi için de görev alabilir.

 

ELEKTRİK İÇİN BAKIR BARA

 

Bakır bara hakkında yukarıda yaptığımız açıklamada daha çok elektrik için kullanıldığını belirttik. Elektrik panolarında yer alan şalt malzemelerde yüksek akım kapasitesi bulunur. Bu panolardaki kalın kablolar bağlantı noktasında bir takım zorluklar çıkarabilir. Dolayısıyla üzerinde çalışan kişi ya da kişiler zorlanabilir. Bu noktada devreye giren bakır baralar bağlantı işleminin daha kolay ve pratik olmasını sağlar.

 

Öte yandan, bakır bara ürünleri farklı ölçü ve ağırlık kapasitesine sahip olabilir. Kapasitenin belirlenmesinde kullanılacak malzeme ve uygulama yapılacak alan etkilidir. Aynı zamanda baralar isteğe özel üretilmeye de uygundur. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan baralar için özel sipariş verilebilir.

 

BAKIR BARA KULLANIM ALANLARI

 

Bakır bara kullanım alanları konusuna değinecek olursak; bu ürünler sıklıkla santrallerin iç ve dış sahalarında kullanılır. Aynı zamanda ölçme merkezleri ile trafolarda da tercih edilen bir malzemedir.

Bakır baralar düşük enerji direncinin yanı sıra voltaj düşüş seviyesi de daha az olan bir üründür. Aynı zamanda güç kaybı da bu ürünlerde daha aşağı seviyelerde görülür. Sıcaklık konusunda da avantaja sahiptirler ve yüksek sıcaklıklara daha dayanıklı ürünlerdir. Bu da bakır bara dediğimiz bu ürünlerin tercih edilme sebepleri arasında sayılabilir.

Yorumlar

 
Advertisement Advertisement Advertisement