​Bakır bant kullanım alanları

​Bakır bant kullanım alanları

27 Eylül 2021 21:55:17

Bakır bant kullanım alanları oldukça geniştir. Bu derece geniş bir kullanım alanına sahip olmasında yapısında barındırdığı özellikler etkili rol oynar. Tüm bu detaylara geçmeden önce, ürünün ne olduğu ve ne işe yaradığına dair bilgi vermek gerekir.

BAKIR BANT NEDİR? NE İŞE YARAR?

Bakır bant nedir sorusu ve ne işe yarar sorusu aslında aynı cevaba çıkar.

Bu malzeme, isminden de anlaşılacağı üzere bakır madeninden elde edilir. İmal edilirken bakır şeritler kullanılır. Hem iletken hem de esnek olma özelliği, onun çok geniş bir yelpazede kullanılmasını sağlar. Öyle ki; elektrik ve elektronik işlemlerden vitray ustalığına kadar geniş bir alana hitap eder. Dolayısıyla, bu ürünün bu kadar popüler olması sahip olduğu özellikler ile yakından ilgilidir.

BAKIR BANT NEREDE KULLANILIR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bakır bant nerede kullanılır sorusunun cevabı oldukça geniştir. Kullanıldığı sektörlere kısa değinmek gerekirse şöyle bir sıralama yapılabilir:

⦁          Elektrik işiyle uğraşanlar

⦁          Ses işiyle meşgul olan kişiler

⦁          Bahçe işleriyle ilgili olanlar

⦁          Mozaik ustaları

⦁          El sanatları ustaları

Gördüğünüz gibi işi elektrikle işi olan kişiler de elektrik enerjisinden bağımsız çalışılan alanlarla da bu bantların kullanımı yaygındır.

ESNEK BAKIR BANT ÖZELLİKLERİ

Esnek bakır bant özellikleri arasında en çok öne çıkan esneklik ve iletkenliktir. Bu özellikleri sayesinde kablolardan ayrılır. Bu bantlar yapışkanlı olarak satılabildiği gibi yapışkansız olanları da bulmak mümkündür. İhtiyacınıza göre yapışkanlı bakır bant ya da yapışkansız olarak tercih edebilirsiniz.

Ekstra ince yapıda olan bu malzeme, oldukça da hafiftir.

Öte yandan, adından da anlaşılacağı üzere bahsettiğimiz bant bakır madeninden üretilmiştir. Bakır ise yüksek iletkenlik özelliği ile öne çıkar. Bu iletken özellikle elektrik ve elektronik sektörü için onu gözbebeği yapar.

Bakır bant aynı zamanda güvenilir bir malzemedir. Elektrik işiyle uğraşanların bu malzemeyi tercih etmesinin bir sebebi de budur. Hem iletken hem de güvenilir malzemeler elektrik ve elektronik sektörü için çok kritiktir. Elektronik çalışmalar esnasında bileşenleri korumak için bu malzeme tercih edilir.

BAKIR BANT İLE LEHİM ÇALIŞMASI

Bakır bant ile lehim çalışmaları da yapılır. İletken olması sebebiyle lehimle yapılan işlere uygundur. Bu bant lehim işlemine sokularak sensörler oluşturulabilir.

El sanatları alanında kullanılmasının sebebi ise esnek yapısıdır. Bant kolayca eğilebilir ve bükülebilir. Aslında bu esneklik özelliği lehim konusunda da avantaj sağlar, ama söz konusu el sanatları olunca esneklik çok daha önemlidir. Vitray çalışması yapan ustalar ya da mozaik üzerine çalışan zanaatkarlar, esnekliği sebebiyle bakır bant kullanılır.

Bakırdan imal edilen bu bantların özelliklerini özetlemek gerekirse:

·        Esnektir

·        İletkendir

·        Hafiftir

·        İncedir

·        Güvenlidir

·        Yapışkanlı ya da yapışkansız olabilir.

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement